BRYTANIA MA PREMIERA - A MY OBAWY

BRYTANIA MA PREMIERA - A MY OBAWY

Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma najmłodszego premiera od 200 lat. Nie jestem zwolennikiem „ejdżyzmu” – od angielskiego sowa „age”, czyli „wiek” i nie oceniam ludzi po tym, czy ktoś jest młody, czy starszy. I tak jednym z lepszych premierów w Europie w ostatnim czasie był kanclerz Austrii Christian Kern. Ale przecież mieliśmy bardzo sprawnego, długowiecznego premiera Malezji Mahathira bin Mohamada, który rządził jeszcze mając ponad dziewięćdziesiątkę, godnie sprawującego swój urząd, wiekowego króla Tajlandii – Bhumibola Adulyadeja (Rama IX), który rządził 70 lat, zmarł w wieku 89 lat, oraz znakomicie reprezentującą brytyjską monarchę ma świecie, oraz kochaną przez rodaków królową Elżbietę II, która największe poparcie i największą popularność miała po 80-tym roku życia, a dożyła 96 lat.

 

Rishi Sunak jest jednocześnie pierwszym „Britich – Asian”, czyli pierwszym lokatorem 10, Downig Street, którego korzenie sięgają Azji (pochodzi z hinduskiej rodziny, która zresztą wyemigrowała z Indii i tak jak Mahatma Gandhi przeniósł się do Południowej Afryki, ona wylądowała w Afryce Wschodniej, skąd przybyła na Wyspy Brytyjskie).

 

Nowy premier był wcześniej dobrze ocenianym ministrem finansów i to szansa dla Londynu przeżywającego poważne problemy gospodarcze. W systemie brytyjskim szef rządu jest jednocześnie szefem partii – a rządzący Konserwatyście są w dramatycznej sytuacji, bo w sondażach mają poparcie… trzy razy mniejsze (!) od opozycyjnej Labour Party.

 

Czy Sunak spełni się w roli premiera? - ale w roli męża i zięcia spełnia się rewelacyjnie: wżenił się w rodzinę hinduskiego miliardera z branży IT. I tu pojawia się problem: teść miał bardzo duże interesy z Rosją… Czy to zaważy na polityce zagranicznej Londynu?

 

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (26.10.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe