Patriarcha Cyryl: Rosja jest wyspą wolności i ocali świat od apokaliptycznej zagłady

W wieku globalizacji i rozmywania granic między dobrem a złem przed Rosją stoi szczególna misja – pomóc ludzkości odsunąć jej apokaliptyczny koniec. Taki pogląd wyraził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, otwierając 25 października w Moskwie XXIV Światowy Ludowy Sobór Rosyjski. Podkreślił rolę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w tym procesie.
Patriarcha Cyryl I Patriarcha Cyryl: Rosja jest wyspą wolności i ocali świat od apokaliptycznej zagłady
Patriarcha Cyryl I / YT print screen/OrthodoxChurch

- Kościół z samej swej natury stanowi przeszkodę dla globalizacji. Daje świadectwo o pionowej skali wartości, o rozróżnianiu dobra i zła. Dlatego nie słabną próby wypaczenia i rozmycia nauczania chrześcijańskiego, pozbawienia Kościoła siły i głosu – przekonywał zwierzchnik RKP.

Jego zdaniem zagadnienia wyboru etycznego stały się dzisiaj szczególnie donośne, gdyż "określają one zarówno wektor ruchu konkretnego człowieka, jak i losy całych krajów i narodów". Mówca podkreślił, że "od tego, na ile mocno razem będziemy stać w prawdzie, na ile będziemy wierni testamentowi swoich ojców i oddani tym nieprzemijającym wartościom duchowo-moralnym, które otrzymaliśmy m.in. także dzięki tradycji kościelnej, zależeć będzie niewątpliwie pod wieloma względami przyszłość naszego kraju, narodu, a w wymiarze globalnym, jak sądzę, również przyszłość cywilizacji ludzkiej". Wyjaśnił, że "nawet zwycięstwo nad globalizmem w oddzielnym kraju nie będzie miało istotnego znaczenia dla całego świata, choć będzie ważne".

Rosja - wyspa wolności

Cyryl zaznaczył, że przeciwstawienie się wyzwaniom obecnych czasów wymaga wzrastania w wierze, wierności tradycjom i umiłowania ojczyzny, troski o jej dobro duchowe i materialne. - I dopóki ojczyzna nasza będzie wyspą wolności, wtedy także reszta świata będzie miała jakieś spojrzenie nadziei na możliwość zmiany biegu historii i zapobieżenia globalnemu apokaliptycznemu końcowi, a przynajmniej odsunięcia go w taką perspektywę, z którą nikt z nas nie wiąże ani życia swojego, ani swych najbliższych potomków – stwierdził mówca. Zakończył swą wypowiedź życzeniem, aby "Pan pomógł nam w tym wszystkim!".

Światowy Ludowy Sobór Rosyjski powołano do życia w maju 1993 roku, po rozpadzie ZSRR, gdy wielu Rosjan znalazło się w różnych krajach powstałych na terenie dawnego Kraju Rad. Inicjatorem powołania tego gremium był Rosyjski Kościół Prawosławny, który jako jedyna duża organizacja, skupiająca Rosjan, działał ne tylko w Rosji, ale też w większości nowo powstałych państw. Pierwszym przewodniczącym Soboru był aż do swej śmierci w grudniu 2008 patriarcha Aleksy II. Obecnie (od 1 lutego 2009) urząd ten pełni jego następca, patriarcha Cyryl. W Prezydium i Radzie Soboru zasiadają czołowi rosyjscy politycy i działacze społeczni, przedstawiciele świata nauki, kultury, sztuki i wychowania, wyżsi wojskowi oraz Rosjanie z tzw. bliższej (czyli krajów z byłego ZSRR) i dalszej (pozosałe państwa) zagranicy.

kg (KAI/Interfax) / Moskwa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. Państwo europejskie ma powstać i już [WIDEO] Wiadomości
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. "Państwo europejskie ma powstać i już" [WIDEO]

W czerwcu Parlament Europejski zaakceptował rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE. "Państwo europejskie ma powstać i już" - mówi Patryk Jaki komentujący te okoliczności.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik "Ilta-Sanomat" Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe