Papież do Polaków: Z wdzięcznością myślę o misjonarzach pochodzących z waszego kraju

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Franciszek skupił się na zjawiskach strapienia i smutku. Papież zwrócił się także z prośbą do Polaków.
Papież Franciszek Papież do Polaków: Z wdzięcznością myślę o misjonarzach pochodzących z waszego kraju
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Smutek

- Ważne, by nauczyć się odczytywać smutek. Wszyscy wiemy, czym jest, ale czy potrafimy odczytywać jego sens - pytał papież.

- W naszych czasach smutek traktowany jest negatywnie, jako zło, od którego należy uciec za wszelką cenę, a tymczasem może on być nieodzownym bodźcem do życia, zapraszającym nas do odkrywania bogatszych i bardziej płodnych krajobrazów, na które nie pozwala ulotność i rozproszenie - tłumaczył.

- Św. Tomasz [z Akwinu - przyp. red.] określa smutek jako "ból duszy". Jak nerwy ciało, budzi on naszą uwagę na pojawiające się niebezpieczeństwo albo na lekceważone dobro, dlatego jest on niezbędny dla naszego zdrowia, chroni nas, abyśmy nie szkodzili sobie i innym - zaznacza papież, dodając, że brak odczuwania smutku mógłby być wręcz niebezpieczny.

Według słów Franciszka, smutek ma także inną stronę odsłonę - zniechęcenia oraz duchowego strapienia.

- Ważne jest, aby ci, którzy chcą służyć Panu nie dali się zwieść na manowce strapienia - nie chce mi się, to jest nudne. Bądź uważny - apelował papież, dodając także, że niestety są osoby, które pod wpływem strapienia decydują się porzucić drogę swojego powołania - małżeństwa, życia konsekrowanego etc.

- Mądra zasada mówi, by nie dokonywać zmian, gdy jest się strapionym - podkreślił Franciszek.

- To następny okres, a nie nastrój chwili, ukaże dobro lub brak dobra naszych wyborów - stwierdził.

Papież zaznaczył, że to właśnie umiejętność właściwego przeżycia czasu samotności i trudów strapienia zaowocuje w naszym życiu krokiem naprzód.

Prośba do Polaków

Papież zwrócił się także do Polaków, prosząc ich o modlitwę za misjonarzy.

Z wdzięcznością myślę o wielu misjonarkach i misjonarzach, pochodzących z waszego kraju, którzy dają świadectwo Ewangelii w różnych zakątkach świata – powiedział.

- Zachęcam was, abyście modlitwą i konkretnymi gestami solidarności wspierali ich ważną posługę - prosił.

Na koniec przykazał także wszystkim Polakom swoje błogosławieństwo.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III wprowadza nowe reguły Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III wprowadza nowe reguły

Od śmierci królowej Elżbiety. Brytyjskie media kierują swoją uwagę na decyzje podejmowane przez nowego monarchę. W ostatnim czasie pojawia się wiele nowych informacji o tym, jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Pałacu Buckingham.

To będzie piłkarskie piekło. Premier zwrócił się do polskich piłkarzy Wiadomości
"To będzie piłkarskie piekło". Premier zwrócił się do polskich piłkarzy

Premier Mateusz Morawiecki w nowym odcinku swojego podcastu postanowił zwrócić się do piłkarzy reprezentacji Polski przed meczem z Francją.

Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

O przeszłości trzeba myśleć. Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej Wiadomości
"O przeszłości trzeba myśleć". Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej

Do wymiany zdań na antenie Telewizji Polskiej doszło między Piotrem Mullerem z Prawa i Sprawiedliwości i Wandą Nowicką z Lewicy. Różnica zdań między politykami dotyczyła zarzutu o prorosyjskość rządów PO-PSL.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe