PiS chce odejść od węgla? Piotr Duda: Widać prezes PiS chce, aby do Warszawy przyjechało nie 40, ale 100 tys. związkowców!

Niemcy zamierzają inwestować w węgiel brunatny, podczas gdy prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę na spotkaniu z mieszkańcami Radomia powiedział: „Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać”.
fot. PAP (Piotr Polak) PiS chce odejść od węgla? Piotr Duda: Widać prezes PiS chce, aby do Warszawy przyjechało nie 40, ale 100 tys. związkowców!
fot. PAP (Piotr Polak)

Na portalu internetowym Energetyka24.com czytamy, że Niemcy usuwają turbiny wiatrowe, aby powiększyć kopalnię węgla brunatnego. 
„Na terenie przyszłego obszaru górniczego przy kopalni odkrywkowej Garzweiler w Erkelenz znajduje się kilka turbin wiatrowych, które muszą zostać zlikwidowane, aby bezpiecznie można było na tym obszarze wydobywać węgiel brunatny. Większość z tych turbin została zbudowana w 2001 roku, więc i tak dożywa swych dni” – czytamy w artykule.

Tymczasem w Polsce przyszłe inwestycje w nowe kopalnie stoją pod znakiem zapytania. Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że takie perspektywiczne tereny, jeśli chodzi o zasoby węgla, są np. na Lubelszczyźnie. – „Są jeszcze dwa złoża koło Chełma, dość płytko i dobra jakoś węgla” – zaznaczył. Jednocześnie przyznał, że węgiel ze Śląska zazwyczaj "jest średniej jakości, często nawet słabszej".

Prezes PiS podkreślił, że rząd stawia obecnie na energetykę odnawialną - na offshore, czyli morską energetykę wiatrową, "na wiatraki w ogóle" oraz na atom.

Do wypowiedzi prezesa PiS odniósł się Piotr Duda, szef „Solidarności”:

- Podchodzenie do polskiego węgla wyłącznie w kategoriach rynkowych obnaża brak zrozumienia czym jest bezpieczeństwo, niezależność i suwerenność energetyczna. Szczególnie gdy zestawia się to z OZE, czy energią jądrową, które nie wiadomo kiedy będą i na którą trzeba zarobić gospodarką zasilaną energią. A to realnie daje nam dzisiaj polski węgiel, który można porównać np. do czołgów. Rynkowo są zupełnie nieopłacalne, ale konieczne dla bezpieczeństwa. Dlatego w sposób zrównoważony trzeba inwestować zarówno w zwiększanie wydobycia węgla, jak i inne źródła energii.

Odnosząc się do zbliżającej się manifestacji lider Związku dodał:


- Widać prezes PiS chce, aby do Warszawy przyjechało nie czterdzieści, ale sto tysięcy związkowców z „Solidarności”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa Wiadomości
Premier Morawiecki: Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe