Szukasz najskuteczniejszego systemu ochrony? Sprawdź monitoring wizyjny

Liczba kradzieży odnotowywanych w Polsce wciąż rośnie — zarówno w sklepach, jak i w działalnościach gospodarczych. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej firm przekonuje się do monitoringu wizyjnego, czyli świetnego narzędzia, które pod wieloma względami zapewnia nam o wiele bardziej kompleksową ochronę, niż tradycyjne firmy ochroniarskie.
 Szukasz najskuteczniejszego systemu ochrony? Sprawdź monitoring wizyjny
/ grafika: freepik.com

Kradzieże w Polsce — co warto wiedzieć?

 

Galopująca inflacja i rosnąca drożyzna to ogromne wyzwanie dla milionów Polek i Polaków. Coraz wyższe ceny popychają sporo osób do ostateczności, czyli do kradzieży np. w marketach spożywczych. Liczba ujawnionych wykroczeń w 2021 roku to niemal 107 tysięcy, co stanowi wzrost o 12,7% względem poprzedniego roku kalendarzowego.

 

Właściciele sklepów to niejedyna grupa, która musi mierzyć się z tego typu wykroczeniami. Ciekawych danych dostarcza badanie przeprowadzone przez Euler Hermes i Uniwersytet Szczeciński. W toku analizy danych okazało się, że aż w 77% badanych firm ujawniono nadużycia pracowników.

 

43% zdarzeń dotyczyło tzw. ewidentnych kradzieży, a w 23% dochodziło do nieuprawnionego korzystania z mienia firmy, np. samochodu czy telefonu. Firmy biorące udział w badaniu poniosły z tego tytułu znaczące straty finansowe. W 80% przypadków ich wartość nie przekroczyła 50 tysięcy złotych, ale aż w 15% strat oszacowano na 50-100 tys. PLN. Jak bronić się przed kradzieżami? Nieoceniony może być monitoring wizyjny oferowany przez DeltaPrime.

 

Na czym polega monitoring wizyjny?

 

W pewnym uproszczeniu jest to sieć składająca się z kamer, które łączą się (drogą bezprzewodową lub kablową) z rejestratorem, na którym zapisywane są nagrania, czyli obraz z poszczególnych urządzeń. Integralną częścią całego systemu jest też stanowisko operatora w Centrum Monitorowania.

 

Ten ma do swojej dyspozycji dedykowane oprogramowanie oraz narzędzia, dzięki którym może szybko włączyć podgląd z wybranej kamery, wyeksportować plik lub przejąć kontrolę nad urządzeniem, by z poziomu konsoli sterowania podążać za wybraną osobą, która wzbudza jego obawy. Dodatkowo operator powinien być wspierany sztuczną inteligencją, która każdorazowo będzie podnosić alarm przy wykryciu niebezpiecznego zdarzenia jak np. wtargnięcie na chroniony teren, w celu podjęcia natychmiastowej interwencji.

 

Takie rozwiązanie to nie tylko domena firm. Monitoring wizyjny w szkole, sklepie, czy na strzeżonym osiedlu, nie dziwi dziś praktycznie nikogo. Wszyscy docenili atuty, jakie zapewnia to rozwiązanie. Jednym z największych jest to, że dane, które zarejestruje kamera, są automatycznie utrwalane, czyli zapisywane na dysku twardym.

 

Dzięki temu, np. w razie kradzieży, można łatwo wrócić do zdarzenia. Nagranie można też wyeksportować, dzięki czemu może ono pełnić rolę dowodu, w razie, gdyby sprawa trafiła na policję lub do Sądu. To jednak nie wszystko. Nowoczesny monitoring musi pozwalać na jak najszybsze podjęcie interwencji.

 

-W razie zagrożenia, każda sekunda jest niezwykle ważna. Nasz operator, już w sekundę po zaistnieniu takiej sytuacji, dostaje klatkę referencyjną. W czwartej-piątej sekundzie dysponuje plikiem wideo, który pozwala szybko przeanalizować, co dokładnie się wydarzyło. W praktyce oznacza to, że w kilka-kilkanaście sekund, ma rzetelną, sprawdzoną i utrwaloną na dysku wiedzę o zdarzeniu — mówi Michał Bogdał, CEO DeltaPrime.

 

Czy monitoring jest zgodny z RODO?

 

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych nie wyklucza możliwości utrwalania i zapisywania danych np. w sklepach, szkołach, czy zakładach pracy. Można odwołać się tutaj do artykułu 6 RODO, które mówi o tzw. uzasadnionym interesie.

 

W praktyce oznacza to, że firma, chcąc chronić swoje mienie, może zainstalować monitoring na terenie zakładu. Należy jednak pamiętać o konieczności wywiązania się z tzw. obowiązku informacyjnego, a także wskazać zarządcę danych oraz jasno określić zasady ich przetwarzania.

 

Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

O przeszłości trzeba myśleć. Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej Wiadomości
"O przeszłości trzeba myśleć". Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej

Do wymiany zdań na antenie Telewizji Polskiej doszło między Piotrem Mullerem z Prawa i Sprawiedliwości i Wandą Nowicką z Lewicy. Różnica zdań między politykami dotyczyła zarzutu o prorosyjskość rządów PO-PSL.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe