[Felieton „TS”] Karol Gac: Ku młodym

W ubiegłym miesiącu w jednym z felietonów pochyliłem się nad Campusem Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego i prawicową kontrofertą dla niego. Choć ogólny wniosek był nieco pesymistyczny, to uogólnienie, że nic się nie dzieje, byłoby krzywdzące. Dzieje się.
 [Felieton „TS”] Karol Gac: Ku młodym
/ pixabay.com

Nie ukrywam, że do napisania tego felietonu natchnęli mnie Czytelnicy, którzy – to muszę przyznać – dosłownie zalali mnie informacjami o mniejszych i większych imprezach i inicjatywach w całej Polsce. To akurat cieszy, bo nie dość, że Czytelnicy „TS” są aktywni, to i dobrze poinformowani. Wyjaśniam więc – tak, konserwatywne projekty skierowane do młodych ludzi są i mają się całkiem dobrze. Tak, często są niszowe, rozproszone lub niewidoczne, ale nie umniejsza to ich znaczenia. Wręcz przeciwnie.

Zbyt dobrze wiem, jak często trudno jest zainteresować innych (polityków, media, uczniów/studentów) wartościową inicjatywą. Takich czy innych wymówek zawsze znajdzie się przecież wiele – bo miejsce nie to; bo skala nie ta; bo panele nie takie; bo termin nie ten itd. Jakiś czas temu Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego poprosiło mnie o przeprowadzenie warsztatów dziennikarskich w ramach Akademii Nowych Mediów, której celem jest, jak sama nazwa wskazuje, przybliżenie młodym ludziom wiedzy dot. mediów. Wnioski? Bardzo optymistyczne.

Nie dość, że grupa była aktywna i inteligentna, to w dodatku poświęciła na to swój wolny weekend. Nie jeden. Okazało się bowiem, że zjazdy odbywają się regularnie w różnych częściach kraju. Co ważne, dzięki partnerowi strategicznemu projektu, którym jest Bank Gospodarstwa Krajowego, młodzi ludzie nie musieli za nic płacić – koszty dojazdu, noclegu i wyżywienia były pokrywane. Do programu mógł trafić każdy, bo rekrutacja była otwarta. Organizatorzy nie ukrywali zresztą, że przyświeca im idea pracy u podstaw oraz wyposażenia młodych ludzi w zestaw potrzebnych w życiu umiejętności. Kto wie, może za ileś lat będą pracować dla państwa i otrzymają szansę, by sprawdzić je w praktyce?

Tak się złożyło, że kilka tygodni temu gościłem na VIII Forum „Wspólnie dla Przyszłości”, czyli największym zlocie konserwatywnych organizacji przeznaczonych dla młodych ludzi. I znów podczas kilku dni młodzi ludzie z całej Polski poznawali się, bawili i pracowali razem. W ten sposób nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale przede wszystkim tworzą sieć mniej formalnych powiązań.

Wymieniać bym mógł jeszcze naprawdę długo i zapewne miejsca w całym numerze by nie wystarczyło, aby wszystko opisać. Konserwatywne miejsca, organizacje i inicjatywy są, ale warto je wspierać. W interesie nas wszystkich.

Autor jest dziennikarzem portalu DoRzeczy.pl.

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Enerhoatom: Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wiadomości
Enerhoatom: Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Rosjanie przywieźli w środę na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, najpewniej przygotowują kolejną prowokację – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję

Brytyjskie media skoncentrowane są na premierze dokumentalnego serialu Netfliksa „Harry i Meghan”. Źródła bliskie Pałacu Buckingham, na które powołuje się Daily Mail informują, że Książę William i Kate Middleton podjęli już decyzję w tej sprawie.

Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana Wiadomości
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana

Sędzia Birgit Malsack-Winkemann należy do "Obywateli Rzeszy", którzy planowali obalenie rządu RFN - twierdzą władze. Miała pełnić funkcję "ministra sprawiedliwości" w nowych Niemczech. Gdy zasiadała z ramienia partii AfD w Bundestagu agitowała przeciwko uchodźcom i protestowała przeciwko polityce związanej z pandemią Covid-19.

Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe