Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Ten Polak stworzył translator, który nie potrzebuje internetu i podbił Japonię

Ten człowiek jako pierwszy Polak w historii za swój produkt otrzymał właśnie najważniejszą nagrodę Japonii „Japan Design Award” pod kątem designu. Jeden z najtrudniejszych i najbardziej zamkniętych rynków świata.
Dr Maciej Kawecki i Maciej Góralski Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Ten Polak stworzył translator, który nie potrzebuje internetu i podbił Japonię
Dr Maciej Kawecki i Maciej Góralski / FB Maciej Kawecki

Stworzył jedyny na świecie tłumacz językowy, który nie wymaga od nikogo posiadania Internetu, bo ma wbudowaną kartę SIM. Japończycy tak go pokochali, że na zorganizowanej przez siebie akcji crowdfundingowej zebrał w miesiąc 25 MLN Jenów! Prawie milion złotych wsparcia. Sprzedał też tysiące urządzeń. Przyleciałem do Japonii by przygotować kilka reportaży o Polakach. Ten o Maćku Góralskim i jego Vasco Electronics będzie absolutnie wyjątkowy. 

Jest to jedyny tak skuteczny translator na świecie, który urodził się poza Azją. Każdy centymetr tego urządzenia jest wymyślony w Polsce. Sztuczna Inteligencja też. Porozumiewa się w 76 językach a wersja foto tłumaczy w 108. Tłumaczenia podejmowane są w czasie 0,5 sekundy i mają 96 % trafności. Wykorzystuje 10 silników językowych a Maciej podpisał umowę z ponad 200 dostawcami Internetu na świecie, by działał wszędzie. Mało tego, jego urządzenie jako jedyne pozwala na komunikowanie się jednocześnie 100 osób. Oferuje też naukę słownictwa językowego w 28 językach świata w tym arabsku, chińsku czy malezyjsku. 

Do tej pory słyszeliśmy, że to Azja zalewa rynek europejski swoją niskojakościową technologią. Czas, by to polskie innowacje zaczęły docierać do Azji. I Maciek tak jak parę dni temu Marcin Dorociński pokazuje, że świat stoi przed nami otworem. Że Polacy jak nigdy wcześniej w historii na taką skalę mogą naprawdę podbijać świat. Wykorzystujmy to. Maciek robi to firmą, której 100 % udziałów należy do niego zarządzając nią z Polski. Gratuluję Ci Maciek wszystkiego, co robisz. Komunikuj ze sobą świat, bo tej komunikacji nam zdecydowanie brakuje.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe