"Jesteśmy teraz członkami dużej rodziny". Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy przyjęta do ETUC!

Grono członków Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) poszerzyło się dziś o trzy nowe związki zawodowe - dwa ukraińskie i jeden mołdawski. Członkiem organizacji została między innymi Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (CVPU). W dążeniu do dołączenia do europejskiej konfederacji od dawna wspierała ją Solidarność.
/ fot. pixabay.com

Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (CVPU), a także Federacja Związków Zawodowych Ukraina (FPU) oraz Narodowa Konfederacja Związków Zawodowych Mołdawii (CNSM) zostały dziś przyjęte do Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC).

"Jesteśmy teraz członkami dużej rodziny europejskich związków zawodowych i dzięki ich wsparciu przybliżymy Ukrainę do pełnego członkostwa w UE!" - przekazują przedstawiciele Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy. 

Z CVPU od wielu lat współpracuje NSZZ "Solidarność". Po wybuchu wojny na Ukrainie ta współpraca jeszcze bardziej się zacieśniła. Szefowie NSZZ "Solidarność" (Piotr Duda) i Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (Michaił Wołyniec) w lipcu tego roku podpisali memorandum o współpracy obu związków. W memorandum  Solidarność i CVPU zobowiązały się wspierać w ścisłej współpracy aspiracje Ukrainy do integracji europejskiej, pracować na rzecz integracji uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy, zachęcając jednocześnie do wstępowania do związków zawodowych, oraz będą dążyć do wykluczenia z międzynarodowej rodziny związkowej tych organizacji, które wspierają wojnę przeciwko Ukrainie. "Ukraina swoimi aspiracjami i działaniami udowodniła, iż jej miejsce jest w rodzinie państw europejskich i finalnie w strukturach Unii Europejskiej" - czytamy w memorandum.

ETUC także pomaga ukraińskim związkom zawodowym działać w trudnej rzeczywistości wojennej. We wrześniu sprzeciwiał się ustawie, którą przyjął ukraiński rząd, a która, jak pisali członkowie ETUC, "dyskryminuje pracowników w organizacjach zatrudniających mniej niż 250 pracowników i pozbawia ich ochrony pracy, w tym zbiorowych praw pracowniczych".

Tą ustawę krytykowała również Solidarność. Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" mówił wówczas na łamach "Tygodnika Solidarność": - Ja rozumiem, że to czas szczególny i konieczność odbudowy kraju po wojennych zniszczeniach wymaga szczególnych rozwiązań, ale akurat pozbawianie pracowników zbiorowych praw pracy jest nie tylko niezgodne z międzynarodowym prawem pracy, ale przede wszystkim groźne dla samej Ukrainy.

KVPU zbudowana jest na bazie konfederacji ogólnoukraińskich, niezależnych branżowych związków zawodowych i lokalnych niezależnych związków zawodowych. Powstał 23 grudnia 1998 roku. Od 2003 roku należy do Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC). 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Wiadomości
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi

Nie żyje Uładzimir Makiej – minister spraw zagranicznych Białorusi. Polityk miał 64 lata. Wiadomość o śmierci Makieja poinformowało MSZ Białorusi.

Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców Wiadomości
Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe