Serbski politolog: Rosja umiera razem z Putinem. Nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy

Aleksandar Djokic jest serbskim politologiem, doktorem nauk politycznych po Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Ludowej, wcześniej znanym jako Uniwersytet im. Patrice Lumumby. Jest również publicystą platformy informacji biznesowych Bloomberg Adria.
Plac Czerwony. Moskwa Serbski politolog: Rosja umiera razem z Putinem. Nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy
Plac Czerwony. Moskwa / Pixabay.com

W rosyjskim internecie można znów odnaleźć zdjęcia, które powinny świadczyć o złym stanie zdrowia Putina. Obejrzałem rzeczywiste wideo z jego przemówienia W Klubie Wałdajskim i sam zrobiłem te zrzuty ekranu. Myślcie co chcecie, ja jednak chcę zwrócić uwagę na coś ważniejszego

- pisze Djokic.

- Sam fakt, że tak wielu ludzi ma obsesję na punkcie zdrowia Putina, pokazuje, że jest powszechną wiedzą, że cały system polityczny i gospodarczy Rosji obraca się wokół Putina. Teraz wyobraźcie sobie, że ten rodzaj personalistycznej dyktatury aspiruje do tego, by przeżyć (dosłownie przeżyć, nie prześcignąć) zachodnie zdepersonalizowane instytucje polityczne, które były starannie konstruowane, utrzymywane i aktualizowane przez wiele dekad, wieków nawet.

Nie ma znaczenia, czy Putin jest w doskonałym zdrowiu, czy cierpi na jakąś wyniszczającą chorobę. Jest starym, śmiertelnym człowiekiem, nie może przeżyć demokratycznych struktur politycznych, które opierają się na zasadach racjonalności i wzajemnych korzyści. Nie ma ideologii (robienie wszystkiego na odwrót niż Zachód to nie ideologia, to rozbite lustro), nie ma instytucji (to wszystko układ sił między różnymi częściami elit). Rosja Putina umiera z Putinem, Rosja Putina również upada, gdy on upada.

Rosja Putina nie ma żadnej przyszłości. Niezależnie od tego, czy świat zmierza ku nowej zimnej wojnie (między USA a Chinami), czy też dojdzie do jakiegoś rodzaju globalności, kleptokratycznej, rewanżystowskiej i anachronicznej wersji Rosji Putina nie będzie tam, by być jej świadkiem. Można więc obserwować jego wykrzywione dłonie i snuć różnego rodzaju niewykształcone domysły, lub można spojrzeć bardziej racjonalnie, głębiej w strukturę jego systemu i mieć pewność, że jest on już zapomnianą kartą historii, nawet jeśli on sam jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy.

- pisze Djokic na Twitterze

 

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Dzięki zaciekłej obronie Ukraińców, rosyjska armia została odepchnięta od Kijowa Z kolei ukraińska kontrofensywa na wschodzie Ukrainy doprowadziła do odzyskania przez ukraińskie siły zbrojne sporych połaci Ukrainy spod rosyjskiej okupacji. Putin zmuszony został do ogłoszenia mobilizacji. W tym czasie rosyjską gospodarkę dotykają sankcje.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. Państwo europejskie ma powstać i już [WIDEO] Wiadomości
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. "Państwo europejskie ma powstać i już" [WIDEO]

W czerwcu Parlament Europejski zaakceptował rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE. "Państwo europejskie ma powstać i już" - mówi Patryk Jaki komentujący te okoliczności.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik "Ilta-Sanomat" Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe