[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Szept w ciemności

„Nie są to słowa, ani nie jest to mowa, których by dźwięku nie usłyszano” (Ps 19, 4).
 [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Szept w ciemności
/ pixabay.com/Bru-nO

 

Życie duchowe to nie jest płaszczyzna egzystencji, w której da się zawsze być na fali. Św. Ignacy Loyola mówi, że naszym podstawowym stanem jest pocieszenie duchowe, czyli taka kondycja, która pozwala doświadczać Bożej bliskości i pragnąć kontaktu z Nim. Sytuacja ta jednak nie trwa non-stop. Często np. z powodu własnych zaniedbań, czasem zaś w wyniku jakichś zdarzeń losowych lub na drodze rozwoju duchowego, którego cel zna Bóg, a ja niekoniecznie, możemy wejść w tzw. strapienie duchowe. Nie jest ono równoznaczne ze smutkiem czy obniżonym nastrojem, choć może z nimi współistnieć, to bardziej stan, w którym wszystko co duchowe wydaje się trudne, wycieńczające, a osoba doświadczająca strapienia czuje się na modlitwie, jakby zamknięto ją w terrarium. Wtedy wypowiadane w kierunku Boga słowa - wszystko jedno, czy na głos czy w myślach - odbijają się głucho od ścian, jakby człowiek ów stał za szybą w wyciszonym pomieszczeniu. Słychać tylko pogłos próżni.

Nie będę skupiać się na rozróżnianiu powodów zaistnienia tego stanu, choć dla własnej korzyści warto byłoby z duchowym towarzyszem lub spowiednikiem sprawę rozeznać. Trzeba to jednak uczynić indywidualnie.

Ciemność

Czasem stan taki może utrzymywać się krótko, kiedy indziej będzie się ciągnął miesiącami lub nawet latami. Może się także zdarzyć, że stanów podobnych doświadczać będą także osoby chorujące na depresję lub zaburzenia, których skutkiem jest obniżenie nastroju - wtedy ich mózg pracuje inaczej i wewnętrzna duchowa mgła może być kwestią wynikającą ze spraw czysto somatycznych. Dziś nie chodzi mi jednak o diagnozy czy powody, chodzi o sam stan i o Boga, który w tej ciemności z nami jest, który ją zna, bo choć sam jest Światłością, to doświadczył ciemności znacznie mroczniejszej niż ktokolwiek z nas mógłby sobie wyobrazić. W Męce. W Śmierci. Wtedy zapewne fizyczny i psychiczny ból był Jego „najmniejszym” trudem. Nieść na sobie, doświadczać całej ciemności tego świata na pewno nie jest dla nas do pojęcia. Dlatego Jezus zna każdy rodzaj ciemności, jakiego może doświadczać człowiek. Był w twojej ciemności pierwszy, przed tobą. Nie brzydzi się nią.

Kiedy rozbijamy się w życiu o czarną pustkę wewnątrz nas samych, to tak, jakbyśmy jechali małym wagonikiem w ciemnej kopalni, nie wiemy jak szeroko ani jak wysoko jest wokół i czy za chwilę nie uderzymy w ścianę albo, co gorsza, nie spadniemy w przepaść, wydaje się nam, że jesteśmy sami, ale to nie jest prawda. Możemy wtedy „słyszeć” rozmaite głosy, mieć przeróżne myśli, samotne, odizolowane, czasem oskarżające, osłabiające. W tej kakofonii daje się jednak od czasu do czasu usłyszeć szept w ciemności.

Znany głos

„Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych (…) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce (…) Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki” (J 10, 2-5.14.27-28).

Te wszystkie słowa mówi Jezus o swoich. Choćby ci się wydawało, że w zgiełku nie rozpoznasz Jego głosu, choćby twoim umysłem targał zamęt, ból i mgła, to jeśli tylko będziesz się wsłuchiwać, w końcu usłyszysz, bo twoja ochrzczona dusza zna głos swego Pana. Po prostu. Choćby był jak szept przy huku spienionego oceanu, to „nie jest to mowa, której by dźwięku nie usłyszano”, bo Jego głos pochodzi spoza naszych konstruktów myślowych i często burzy nasz marny system, przemienia rzeczywistość. A ty znasz ten głos. To może być słowo, ale nie musi - miłość ma wiele języków. Poznasz.

Czy ten głos sprawi, że ciemność się rozproszy? Może tak, a może i nie. I nie o to  w gruncie rzeczy chodzi. Idzie bowiem o to, że owca, która usłyszała głos opiekuna jest uspokojona, bo wie, że on jest - kropka, po wtóre, że jest przy niej i po jej stronie, po trzecie, że on ma wszystko pod kontrolą. I wreszcie, że w tym kopalnianym wózku w ciemnościach, nawet jeśli nie czuje jego obecności, to nie jest sama.

I jeszcze tylko jedno słówko - kiedy stoisz koło czegoś bardzo, ale to bardzo jasnego, to wokół tego obiektu panuje wrażenie pewnej ciemności. To paradoksalne, ale wokół światłości widzimy jakby smugę cienia - to oślepiające światło wywołuje taką reakcję. Czasem, ale tylko czasem, może, ale tylko może się okazać, że twoja ciemność to oślepienie Jego blaskiem, że stoisz tak blisko Boga, że nic nie widzisz. Wielu świętych taką noc przeżywało.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe