Stern: Polska zbroi się potężnie. Moskwa nie będzie w stanie się przeciwstawić

- Warszawa zbroi się potężnie. W Korei Południowej zakupiono 48 odrzutowców, 648 haubic samobieżnych i oszałamiające 1000 czołgów bojowych. K-2 Black Panther "PL" to najnowocześniejszy zachodni czołg faktycznie dostępny - pisze Gernot Kramper na łamach niemieckiego Sterna.
Czołgi K-2 Black Panther Stern: Polska zbroi się potężnie. Moskwa nie będzie w stanie się przeciwstawić
Czołgi K-2 Black Panther / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Republic of Korea Armed Forces

Niemiecki publicysta nie jest zaskoczony tym, że Polska się w obecnej sytuacji zbroi, za zaskakujące uważa jednak to, że zbroi się w takiej skali, a przede wszystkim, że dokonuje zakupów w Korei Południowej, gdzie pozyskuje oprócz czołgów samoloty bojowe, haubice, artylerię rakietową i być może wozy bojowe.

- Korea wyprzedziła w ten sposób pozostałych konkurentów, zwłaszcza Leoparda II. Oprócz samej technologii, dużą rolę odgrywają warunki umowy. Większość czołgów i dział jest budowana w Polsce. W dodatku Koreańczycy mogą prawdopodobnie dostarczać towar znacznie szybciej niż konkurencja. Pierwsze czołgi mają pojawić się jeszcze w tym roku, pierwsze samoloty w roku następnym.

- pisze Gernot Kramper. W ramach pakietu ma zostać również dokonany transfer technologii.

Na łamach Sterna czytamy również o tym, że Polska zamówiła 250 amerykańskich czołgów Abrams w najnowszej konfiguracji. Artykuł pomija jednak transzę 116 czołgów Abrams, również w nowoczesnej konfiguracji, które Polska dostanie w zasadzie w cenie przywrócenia zakonserwowanych maszyn do stanu operacyjności.

Niemiecki publicysta pisze o tym, że Polska postawiła na "najnowocześniejszy dostępny w standardzie NATO czołg z autoloaderem, obroną aktywną, świetnym stosunkiem masy do mocy silnika, a po przedłużeniu o dodatkowy zestaw kół, również specjalnym przedziałem załogi chroniącym ją przez ew. wybuchem amunicji. Część z rozwiązań K-2 jest dopiero wprowadzana w Leopardzie II w najnowszej wersji. Przemysł europejski, czyli w rozumieniu autora - niemiecki "mógłby wrócić do gry" przy znaczącej modernizacji Leoparda II i zwiększeniu mocy produkcyjnych.

 

Moskwa nie da rady

- Gdy K2 zacznie działać w dużej ilości w Polsce, zmieni cały krajobraz. K2-PL jest znacznie lepszy od standardowego rosyjskiego czołgu T-72. Dorównuje mu jedynie najnowszy wariant T-90 i wciąż nieoperacyjny T-14. Moskwa musiałaby zaopatrzyć się w duże ilości jednego i drugiego, gdyby chciała przeciwstawić Polsce 1000 nowoczesnych czołgów bojowych. Przewagi 3 do 1 lub nawet 4 do 1, która byłaby niezbędna do ataku, Moskwa nie byłaby w stanie sfinansować.

(...)

Poza tym umowa ta po raz kolejny pokazuje iluzoryczny świat, w którym żyje niemiecki rząd ze swoimi koncepcjami wymiany pierścieniowej (oferowania sprzętu niemieckiego w zamian za posowiecki przekazywany przez kraje Europy środkowej Ukrainie - przyp. red.). Dla przypomnienia: krajowi planującemu zakup 1000 najnowocześniejszych czołgów bojowych zaoferowano 100 starych Leopardów 1. Model, który już teraz jest znacznie gorszy od T-72. A pomysł pomocy Warszawie w postaci 20 na wpół nowoczesnych Leopardów 2 też wydaje się niezamierzenie komiczny w świetle transakcji na 1000 czołgów.

Polskie uderzenie będzie wywierać dużą presję na Berlin. Jeśli Polska, licząca około 40 milionów mieszkańców, zgromadzi siły liczące 1250 czołgów głównych i 648 haubic, Niemcy nie będą w stanie kontynuować działań z około 300 czołgami głównymi i 119 haubicami. Sojusznicy będą oczekiwać porównywalnego wysiłku także od Niemiec. W stosunku do dwukrotnie większej liczby ludności i większej siły gospodarczej oznaczałoby to grubo ponad 2000 czołgów bojowych.

- pisze Kramper

[z całością materiału można się zapoznać tutaj]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos Wiadomości
Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos

Wiedzę o naruszających prawo kontaktach dyrektora Biura Bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu Michała D. i prokurator Ewy W. uzyskano w toku szerokiego śledztwa; sugestie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego są nieuprawnione - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przekazanym PAP - Swoje stanowisko w tej sprawie Rafał Trzaskowski będzie miał okazję przedstawić w realiach procesowych zeznając w charakterze świadka - dodano.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe