Noce Świętych, Korowody i Bale Wszystkich Świętych - nowa tradycja religijna

Modlitwa i czuwanie przy relikwiach świętych, Korowody Świętych a także Bale Wszystkich Świętych dla dzieci – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych tego rodzaju inicjatywy pojawiają się w bardzo wielu polskich parafiach. To zapoczątkowana niedawno tradycja, której rozwój zahamowała nieco epidemia koronawirusa. Teraz odżywa na nowo.
Obcowanie świętych. Padwa Noce Świętych, Korowody i Bale Wszystkich Świętych - nowa tradycja religijna
Obcowanie świętych. Padwa / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/© José Luiz Bernardes Ribeiro

Czuwania

Noce Świętych czyli czuwania przy relikwiach świętych i błogosławionych odbędą się dziś w wielu parafiach diecezji kieleckiej. Wyjątkowa Noc Świętych zaplanowana jest w Sanktuarium Św. Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny w Kielcach. Odbędzie się tam modlitwa za młodzież diecezji kieleckiej, przy relikwiach bł Carlo Acutisa, w ramach ogólnopolskiej peregrynacji jego relikwii. - Będziemy modlić się, aby młodzi ludzie jak bł. Carlo odkrywali w sobie pragnienie świętości przez umiłowanie Eucharystii - mówi ks. Dariusz Węgrzyn, diecezjalny moderator Ruchu Czystych Serc.

Noce Świętych odbędą się także m.in. w parafiach w Bielinach, Małogoszczu, Miechowie, Piekoszowie, Łopusznie, Busku Zdroju, Kijach, Strawczynie, Jędrzejowie, Włoszczowie, Sędziszowie i Szczekocinach.

"Bezpieczny port" to nazwa młodzieżowego spotkania w łódzkiej katedrze w ramach Nocy Świętych. W poniedziałek 31 października o godz. 19.30 w świątyni spotkają się młodzi ludzie – będą się modlić i czuwać poznając jednocześnie sylwetki świętych. Tradycyjnie wydarzenie organizuje Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

W Bełchatowie zorganizowane zostało trzydniowe "Uwielbienie Boga ze świętymi", poprzedzające poniedziałkową Noc ze Świętymi w kościele Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej. Najważniejszym wydarzeniem była niedzielna Msza św. ze wprowadzeniem relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Sylwetka błogosławionego przybliżana była wiernym już od piątku podczas Mszy św. i nabożeństw różańcowych. 

W kościele garnizonowym w Gnieźnie bohaterem czuwania będzie bł. kard. Stefan Wyszyński. Zaplanowana jest transmisja z tego wydarzenia. Modlitewne spotkania w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w archidiecezji gnieźnieńskiej odbędą się też m.in. w Kruszwicy, Wrześni, Szamocinie, Barcinie, Żninie, Pakości, Inowrocławiu, Gniewkowie, Chodzieży, Wągrowcu, Kawnicach, Zagórowie, Pobiedziskach, Powidzu, Golinie, Budzyniu, Kowalewie czy w opactwie w Trzemesznie. 

Wieczory „Holy wins” zaplanowane są również w wielu parafiach archidiecezji gdańskiej. W archikatedrze oliwskiej odbędzie się dziś Wieczór Miłosierdzia. Uczestnicy będą mogli adorować Najświętszy Sakrament czcić relikwie świętych, wysłuchać konferencji i świadectw a także modlić się modlitwą uwielbienia. Modlitewne czuwanie przed uroczystością Wszystkich Świętych odbędzie się też m.in. w parafii św. Franciszka z Asyżu czy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku.

W ramach wielu wydarzeń związanych z wigilią Uroczystości Wszystkich Świętych przewidziany jest czas zarówno na modlitwę, jak i zabawę. Tak np. przebiegała Noc Świętych w Parafii Wszystkich Świętych w Chorzelowie w diecezji tarnowskiej. Noc Świętych odbyła się w sobotę 29 października. Wierni modlili się przed relikwiami świętych i błogosławionych, prosząc o ich wstawiennictwo. Przybyła licznie młodzież nie tylko z parafii, ale także z wielu sąsiednich. Głównym punktem programu była Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można było skorzystać z sakramentu pokuty. Pomocą w modlitwie były rozważania przygotowane przez młodzież i śpiew w wykonaniu zespołu sanktuaryjnego. Po nabożeństwie odbył się Bal Świętych, a całe świętowanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

Korowody Świętych

W niedzielę w Poroninie i Kościelisku w Korowodach Świętych na tle ośnieżonych już szczytów Tatr przeszli górale. W Poroninie Korowód Świętych to już stały punkt parafialnych uroczystości. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 250 osób, w większości dzieci. Uczestnicy przebierali się za postaci różnych świętych, również tych mniej znanych. Nieśli też pusty relikwiarz – był to znak tego, że każdy może zostać świętym. 

Radosnego korowodu nie zabraknie podczas Nocy Świętych w Pabianicach. Po Eucharystii w kościele św. Floriana uczestnicy, w przebraniach świętych, przejść mają do kościoła Miłosierdzia Bożego. W tej świątyni przewidziano prezentacje relikwii świętych oraz modlitwę dziękczynną i uwielbienie. Najlepsze przebrania za świętych będą nagradzane, a wszyscy uczestnicy Nocy Świętych w Pabianicach mogą liczyć na słodki poczęstunek.

Wspólna zabawa a potem pochód w strojach Świętych i Aniołów odbędzie się też w Domu Parafialnym w parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Radosny korowód dotrze do kościoła, gdzie wszyscy będą uczestniczyć w ostatnim w tym roku nabożeństwie różańcowym.

Bale Wszystkich Świętych

To najczęściej atrakcje zaplanowane dla dzieci, ale nie tylko. Radość z zastępów świętych, promowanie polskich tradycji oraz modlitwa i dobra zabawa - tak wyglądał bal Wszystkich Świętych, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 20 na radomskim Idalinie. W spotkaniu uczestniczyło 270 osób. Uczniowie przebrali się za świętych i za anioły. - Piękne jest to, że w balu uczestniczyły najmłodsze osoby, ale zaangażowani byli także uczniowie starszych klas oraz nauczyciele - powiedział katechetka Małgorzata Myszka-Kobiałka. Impreza miała również wymiar charytatywny. Dochód z balu, w ramach adopcji na odległość, przeznaczony zostanie na edukację małej Kasi z Kamerunu.

Wieczór Wszystkich Świętych odbędzie się też m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku pod Warszawą. Organizatorem wydarzenia jest parafia św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Centrum Misyjne Sióstr Urszulanek oraz wolontariusze. Na wydarzenie zaproszone są dzieci przebrane za ulubionego świętego. Można przynieść też atrybut świętego albo jego obrazek lub zdjęcie. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku, ciasta, herbaty i ciepłego kakao.

Bal Wszystkich Świętych dla dzieci zaplanowany jest też w klasztorze ojców kapucynów w Mogilnie. Odbędzie się prezentacja świętych, gry i zabawy oraz poczęstunek. Bal Wszystkich Świętych dla dzieci w kawiarence parafialnej a następnie wieczór uwielbienia w kościele – to z kolei propozycja dla najmłodszych ze strony parafii św. Antoniego w Redzie w archidiecezji gdańskiej.

Rm, jg, maj / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Komedia w hamburskiej filharmonii. Aktywiści wyniesieni wraz z poręczą [WIDEO] Wiadomości
Komedia w hamburskiej filharmonii. Aktywiści wyniesieni wraz z poręczą [WIDEO]

Aktywiści klimatyczni po raz kolejny dali o sobie znać. Tym razem dwoje z nich urządziło show w hamburskiej filharmonii.

Burza w Pałacu Buckingham. To już oficjalne. Król Karol III zdecydował Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. To już oficjalne. Król Karol III zdecydował

Od dłuższego czasu uwaga wielu mediów skierowana jest na Pałac Buckingham, a konkretnie na decyzje, jakie podejmuje nowy monarcha. Okazuje się, że król Karol III postanowił odebrać bratu kolejny przywilej.

Niemiecki dziennik: Bundeswehra jest goła Wiadomości
Niemiecki dziennik: Bundeswehra jest goła

W poniedziałkowym wydaniu niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje na dramatyczny stan Budeswehry.

Ziobro: Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi Wiadomości
Ziobro: "Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi"

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... . Tusk wieszczy rozkład PiS-u Wiadomości
"Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... ". Tusk wieszczy "rozkład" PiS-u

Były premier Donald Tusk, jak to ma w zwyczaju, często komentuje polityczną rzeczywistość w mediach społecznościowych. Tym razem wspomina o "rozkładzie" Prawa i Sprawiedliwości. "Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać..." - zaczyna swój wpis.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe