Brytyjski premier z Księgi Rekordów Guinnessa

Brytyjski premier z Księgi Rekordów Guinnessa

W Londynie zmiana warty na 10, Downing Street oznacza, że premier – rekordzistkę zastąpił premier – rekordzista. Liz Truss była szefem rządu Jego Królewskiej Mości przez raptem 45 dni, co niewątpliwie nadaje się do Księgi Rekordów Guinnessa. Co prawda Waldemar Pawlak za pierwszym podejściem do premierowskiego stanowiska w Alejach Ujazdowskich, sprawował władzę jeszcze krócej, bo 33 dni, ale Mrs. Truss raczej jest porównywana do swoich poprzedników na fotelu w Londynie.

Rishi Sunak jest rekordzistą z kilku powodów. Po pierwsze to pierwszy premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który jest hinduistą. Po drugie: jest pierwszym, który jest „British – Asian”. Po trzecie jest najmłodszym premierem od 200 lat. Wreszcie po czwarte jest szefem rządu, który mierzy się z najwyższą inflacją w Wielkiej Brytanii (10%) od 40 lat.

 

Mr. Sunak odziedziczył rządy po Mrs. Truss w sytuacji, gdy IMF czyli Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje wzrost gospodarczy Zjednoczonego Królestwa w roku 2023 na ledwie… 0,3%. Musi łatać dziurę budżetową wynoszącą 40 miliardów funtów, czyli 45 miliardów dolarów. Powstała ona – opisywałem to ostatnio w artykule dla "New Delhi Times" – w wyniku spowolnienia gospodarczego po pandemii, będącego jednak także po części efektem Brexitu. Owa luka w finansach publicznych spowodowana jest również wyższymi kosztami pożyczek oraz jest ceną za półroczny program wsparcia przez rząd obywateli brytyjskich płacących wysokie rachunki za energię.

 

Premier Sunak przejął stery i szefa rządu i szefa Partii Konserwatywnej (nad Tamizą to oczywistość...) w sytuacji, gdy Torysi mają bodaj najniższe notowania za mojego długiego życia: ich poparcie jest na poziomie 14% i jest mniej więcej trzy razy mniejsze niż Labour Party !

 

Ponowne nominacje na szefów resortów obrony i spraw zagranicznych dla Bena Wallace’a oraz Jamesa Cleverly pokazują, że nowy premier chce kontynuować dotychczasową politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Londynu. W polityce międzynarodowej liczą się także symbole: stąd symboliczne jest, że premier Sunak swoją pierwszą rozmowę z zagranicznym przywódcą odbył z prezydentem Ukrainy. W ten sposób chciał przeciąć spekulacje, że fakt, iż jego teść, hinduski miliarder w branży IT robił duże interesy z Rosją – będzie miało wpływ na kształt polityki zagranicznej Wielkiej Brytanii…

 

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (31.10.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe