L4 przez Internet — gdzie sprawdzić, kiedy kończy się zwolnienie lekarskie?

L4 przez Internet jest w dzisiejszych czasach respektowane przez pracodawców tak samo jak klasyczne zwolnienie lekarskie. Jak działa i kto może się ubiegać o zwolnienie online? Gdzie można sprawdzić, do kiedy przysługuje urlop chorobowy? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule.
 L4 przez Internet — gdzie sprawdzić, kiedy kończy się zwolnienie lekarskie?
/ freepik.com

Czym jest L4 przez Internet, czyli inaczej zwolnienie online?

L4 przez Internet, czyli inaczej zwolnienie online, to dokument wystawiony przez lekarza, który potwierdza tymczasową niezdolność do pracy oraz uzasadnia nieobecność w miejscu pracy. Aby uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet, nie trzeba się udawać osobiście na wizytę do lekarza, wystarczy skorzystać z oferty podmiotu medycznego, który oferuje tego typu usługi zdalnie. W wielu przypadkach wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać dokument, co jest bardzo wygodne, gdy nie ma fizycznej możliwości pojechania do przychodni.

Jak uzyskać zwolnienie online? Kto może się o nie ubiegać?

Zwolnienie online można uzyskać podczas teleporady lub w trakcie wizyty u lekarza przeprowadzanej za pośrednictwem czatu. Wiele podmiotów medycznych oferuje tego typu usługi, np. tutaj: https://l4online.pl. Na portalu można zamówić potrzebne zaświadczenie w zaledwie kilka minut — w tym celu wystarczy wypełnić ankietę medyczną oraz opłacić koszt prywatnej e-wizyty lekarskiej. Lekarze różnych specjalności są dostępni na portalu przez 24 godziny na dobę.

Zwolnienie online jest przeznaczone głównie dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że tylko ta grupa jest uprzywilejowana do tego, aby skorzystać z L4 przez Internet. Zaświadczenie wystawione podczas e-wizyty lekarskiej może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie chorobowe, a więc również przedsiębiorca lub przedstawiciel wolnego zawodu, pracujący na podstawie umowy zlecenie/o dzieło. Jedynym warunkiem jest dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe.

Jak wygląda L4 elektroniczne?

Jak wygląda L4 wystawione przez Internet? W dokumencie można znaleźć jedynie informacje niezbędne do rozliczeń kadrowych, pozostałe dane są poufne. Pracodawca nie może zatem sprawdzić, jaka jest przyczyna nieobecności pracownika, nie ma również dostępu do kodów chorobowych używanych przez lekarzy. Wyjątek stanowi ciąża u kobiety — jeśli zwolnienie online zostało wystawione z tego powodu, można zadecydować o ujawnieniu przyczyny nieobecności w pracy, co będzie się wiązało z korzyścią w postaci wyższego zasiłku chorobowego.

Na ile dni jest wystawiane zwolnienie online?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie obowiązuje zazwyczaj przez 7 dni. Po jego wystawieniu dokument jest przesyłany automatycznie do ZUS i pracodawcy, można go podejrzeć z poziomu platformy ZUS PUE. W sytuacji gdy chory potrzebuje uzasadnienia dłuższej nieobecności w pracy, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem lub zaznaczyć taką konieczność podczas ubiegania się o L4 przez Internet po raz pierwszy. Decyzja lekarza będzie zależeć od stanu zdrowia pacjenta — jeśli zdiagnozowano choroby przewlekłe lub konieczne jest długotrwałe leczenie, nie będzie problemu z wydłużeniem zwolnienia lekarskiego.

Jak sprawdzić, do kiedy zwolnienie lekarskie?

Pracodawca, ZUS, inni lekarze, a także sam zainteresowany mają wgląd w wystawione zwolnienie online. Jak sprawdzić, do kiedy zwolnienie lekarskie obejmuje pracownika? Pracodawca musi w takim przypadku skorzystać z konta PUE ZUS. Natomiast chory może sprawdzić stan zwolnienia lekarskiego z poziomu konta IKP (Internetowe Konto Pacjenta). W tym celu trzeba odwiedzić stronę internetową IKP lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia na smartfony. Po zalogowaniu się na konto (np. przy pomocy Profilu Zaufanego) wystarczy kliknąć zakładkę „Historia leczenia” i tam poszukać ostatnio wystawianych zwolnień lekarskich.

 

Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe