KE miała potrącić Polsce kolejne 30 mln euro w ramach transzy kar. Minister zapowiada reakcję rządu

– Będziemy wnioskować do Komisji Europejskiej o zatrzymanie kar – powiedział w rozmowie na antenie Radia Plus Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister do spraw europejskich poinformował, że po zlikwidowaniu Izby Dyscyplinarnej nie ma już powodu do naliczania Polsce kary wynoszącej 1 milion euro dziennie. 
Komisja Europejska KE miała potrącić Polsce kolejne 30 mln euro w ramach transzy kar. Minister zapowiada reakcję rządu
Komisja Europejska / pxfuel.com

Przypomnijmy: w czwartek 27 października KE potrąciła Polsce już po raz siódmy karę za niewykonanie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do Polski nie trafi 30 milionów euro, czyli niespełna 142 miliony złotych.

Informację o decyzji unijnej instytucji przekazała na Twitterze korespondent RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Do sprawy odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej: RMF: Unia potrąciła Polsce 30 mln euro w ramach kolejnej transzy kar

„Kary nie powinny być już naliczane”

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z Radiem Plus poinformował, że kary za Izbę Dyscyplinarną, po wejściu w życie ustawy prezydenckiej nie powinny być dalej naliczane. 

W tej chwili mamy do czynienia z pierwszym okresem oceny KE czasu po wejściu w życie tzw. Ustawy prezydenckiej, dlatego w najbliższych dniach złożymy wniosek o wstrzymanie naliczania kar. Zobowiązanie ze swojej strony Polska tą ustawą wypełniła, w związku z czym nie ma powodów do naliczania kar. One nie powinny być w tej chwili naliczane

– oznajmił minister. 

Co z pieniędzmi z KPO?

Podczas rozmowy poruszono również temat pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Kiedy zostanie złożony wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy do Komisji Europejskiej?

Zostanie złożony w pierwszym momencie, kiedy będziemy mieli przekonanie, że po stronie Komisji Europejskiej jest gotowość do jego sprawnej realizacji. Jesteśmy w dialogu z komisją, ale nie mamy ostatecznego potwierdzenia. Nie chcemy, żeby wniosek napotykał problemy, takie jak były w przeszłości

– poinformował. Podkreślił, że ciągle trwają rozmowy z komisją.

Jeżeli z tych rozmów będzie wynikała gotowość do sprawnego procedowania, to wniosek zostanie złożony

– podsumował Szymon Szynkowski vel Sęk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej Wiadomości
Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie i jako takie państwo będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas ECR Party Warsaw Summit. Podkreślał też, że wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność.

Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać Wiadomości
Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać

Legendarny brazylijski piłkarz Pele otrzymuje opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia w związku z nowotworem okrężnicy przestała przynosić oczekiwane rezultaty - poinformowała w sobotę gazeta "Folha de Sao Paulo".

Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku? Wiadomości
Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna Wiadomości
Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna

– Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas warszawskiego spotkania partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza Wiadomości
Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza

Przeszło dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z koalicji rządzącej – wynika z badania przeprowadzonego przez ARD Deutschlandtrend.

Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. Byłem bardzo rozczarowany Wiadomości
Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. "Byłem bardzo rozczarowany"

Reprezentacja Polski ostatecznie wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Jednak od początku nie brak z wielu stron komentarzy, że styl gry biało-czerwonych jest delikatnie mówiąc – męczący. Teraz głos na temat naszej reprezentacji zabrał Lothar Matthaeus.

Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe