Bp Długosz: Człowiek buntuje się przeciwko śmierci, bo w duszy ma zaszczepioną wieczność

Po raz kolejny w Częstochowie w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada odbyły się Zaduszki Artystyczne. Zgromadzeni w świątyni św. Józefa Rzemieślnika modlili się w intencji zmarłych częstochowskich twórców i artystów: muzyków, plastyków, poetów, literatów, architektów oraz wszystkich, których pasje i talenty kształtowały kulturę regionu częstochowskiego i Polski.
 Bp Długosz: Człowiek buntuje się przeciwko śmierci, bo w duszy ma zaszczepioną wieczność
/ pixabay.com/JooJoo41

Mszy św. przewodniczył bp senior Antoni Długosz w koncelebrze z m.in. ks. Mikołajem Węgrzynem, duszpasterzem środowisk twórczych i ks. Markiem Kundziczem, proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika. Eucharystię ubogacił Chór Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie pod kierunkiem Dariusza Madejskiego.

W homilii bp Długosz wskazywał na unikalność ludzkiego życia, które każdy człowiek przeżywa w jednorazowym akcie istnienia.

Wiemy, że nie można życia przeżyć jeszcze raz. Nawet jednej chwili nie da się przeżyć ponownie, dlatego człowiek myślący zadaje sobie szereg pytań dotyczących sensu życia. Jaki sens mają codzienny trud, cierpienie, poświęcenie, skoro i tak umrę? Czy warto być dobrym, uczciwym, skoro wcześniej czy później zmienię się w garść popiołu? – pytał hierarcha.

Kaznodzieja przywoływał ludzkie niepokoje i uspokajał je ewangelicznymi cytatami: – Pan Jezus odpowiada na te wszystkie pytania mówiąc: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26). – Zapewnia nas o tym również pusty grób, do którego weszli w Wielkanocny poranek uczniowie Chrystusa. Dlatego nie bójmy się – zakończył.

Po Liturgii i wypominkach odbył się koncert pt. „Po Twoich śladach do Nieba” w wykonaniu Marty Madejskiej z zespołem w składzie: Daniel Pomorski – instrumenty klawiszowe, Darek Bafeltowski – gitara elektryczna, Michał Trąbski – bas, Filip Filipski – perkusja, Kaja Nowak – chórki.

Pierwsze „Zaduszki Artystyczne” miały miejsce 4 listopada 2001 r. Promotorem tej muzycznej inicjatywy był ks. Grzegorz Ułamek, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 r.

mf / Częstochowa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej Wiadomości
Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie i jako takie państwo będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas ECR Party Warsaw Summit. Podkreślał też, że wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność.

Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać Wiadomości
Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać

Legendarny brazylijski piłkarz Pele otrzymuje opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia w związku z nowotworem okrężnicy przestała przynosić oczekiwane rezultaty - poinformowała w sobotę gazeta "Folha de Sao Paulo".

Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku? Wiadomości
Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna Wiadomości
Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna

– Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas warszawskiego spotkania partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza Wiadomości
Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza

Przeszło dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z koalicji rządzącej – wynika z badania przeprowadzonego przez ARD Deutschlandtrend.

Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. Byłem bardzo rozczarowany Wiadomości
Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. "Byłem bardzo rozczarowany"

Reprezentacja Polski ostatecznie wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Jednak od początku nie brak z wielu stron komentarzy, że styl gry biało-czerwonych jest delikatnie mówiąc – męczący. Teraz głos na temat naszej reprezentacji zabrał Lothar Matthaeus.

Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe