ROSYJSKA KLĘSKA NA KOŃCU ŚWIATA

ROSYJSKA KLĘSKA NA KOŃCU ŚWIATA

Piszę te słowa podczas 16-godzinnego lotu samolotem bez przerwy. Ale od początku. Co roku Zgromadzenie Parlamentarne UE - Afryka, Karaiby, Pacyfik obraduje raz w Brukseli (lub innym państwie w Europie) i raz u naszych partnerów, czasem bardzo egzotycznych. Tym razem padło na dawną kolonię Portugalii - Mozambik. Zresztą oficjalnym językiem jest tu wciąż portugalski, a odniesień do kultury, dziedzictwa i kuchni Portugalii jest wciąż wiele. Choćby "zupa portugalska" - z kurczakiem i marchewką, która przypomina nasz swojski rosół.

    Prezydent Mozambiku witając się ze mną mówi czy stara się powiedzieć po polsku "dzień dobry". Może to nic dziwnego w przypadku absolwenta akademii wojskowej w... sąsiadującym z Polską Brnie. To chrześcijański, katolicki kraj - to też portugalska spuścizna. W aucie jadącym przede mną na ulicy widzę obrazek Matki Boskiej. Jestem na niedzielnej mszy świętej w kościele św. Antoniego, zbudowanym w 1964 roku, a więc jeszcze za czasów kolonialnych - Portugalczycy wycofali się stąd dopiero po "rewolucji goździków", a więc w połowie lat 1970. Kościół jest pełny wiernych, "czarnych" i "białych", miejscowych, turystów, dyplomatów. Komunia na rękę. Spóźnialskich pani stojąca przy wejściu do świątyni upomina: mają poczekać i nie przeszkadzać zajmując miejsca w czasie homilii czarnoskórego kapłana. Przy wejściu do kościoła, ale już na jego terenie, na posadzce sterta śmieci. Dosłownie. Szok.

       Dzieci śpiewają - ta ich modlitwa na pewno trafia do Boga. Tak, jak Psujaczka w "Faraonie"Prusa. Pamiętacie?

       Jednak nie wszędzie jest tak błogo. Terroryści muzułmańscy spod czarnego sztandaru ISIS (Państwo Islamskie) atakują na prowincji. Władze w Maputo (stolica Mozambiku) zupełnie z tym nie mogły się uporać. Poprosili o pomoc Rosjan z tzw. Grupy Wagnera. I tu niespodzianka - po pierwszych starciach Rosjanie czmychnęli w popłochu. Ale w nieodległym Mali - dawnej kolonii francuskiej - to Francuzi ewakuują się do końca roku - a rodacy Putina zostają.

    Na końcu świata też muszę słuchać o Rosjanach. Pocieszające, że o ich klęskach też...

*tekst ukazał si w "Dzienniku Elbląskim" (03.11.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy "Ostatnie pokolenie" na lotniskach w Monachium i Berlinie - pisze w czwartek portal dziennika "Bild". W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe