Ryszard Czarnecki: Premier Sunak, czyli historia zatoczyła koło...

PREMIER SUNAK CZYLI HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO...
 Ryszard Czarnecki: Premier Sunak, czyli historia zatoczyła koło...
/ YouTube/Screen/Ryszard Czarnecki

Nominacja pierwszego „British – Asian” premiera w historii brytyjskiej monarchii jest nie tylko przełomowym momentem dla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale też powodem do wielkiej dumy dla setek milionów Hindusów nie tylko w Indiach, ale na kilku kontynentach: od Gujany w Ameryce Łacińskiej po Fidżi na Pacyfiku, od Wysp Trinidad i Tobago na Karaibach po RPA.

Korzenie masowej imigracji Hindusów z ich ziemi sięgają przecież 200 lat kolonialnych rządów Brytyjskiej Korony na subkontynencie indyjskim. Hindusi przez dziesiątki lat czuli się gorsi na własnej ziemi, ale mieli też kompleks Brytyjczyków, którzy nie tylko rządzili Indiami w okresie kolonializmu, ale przede wszystkim czerpali z tych rządów kolosalne zyski, które stały się jednym z istotnych kluczy do potęgi gospodarczej Albionu i całej Wielkiej Brytanii. Oto czytam teraz w hinduskiej gazecie, wydawanej w języku angielskim „New Delhi Times” (sam tam regularnie publikuję) przypomnienie nie tylko postaci Mahatmy Mohandasy Gandhiego i  jego idei walki z Brytyjczykami „non violence” („bez przemocy”) oraz jego Marszu Solnego z 1930 roku, ale też Bhagata Singha, socjalisty-rewolucjonisty, którego Brytyjczycy powiesili w 1931 roku.

Premier Sunak

Czytam też przypomnienie wyzysku ekonomicznego Indii przez Angielską Kompanię Wschodnioindyjską, która uzyskała pozwolenie na eksplorację subkontynentu indyjskiego od mongolskiego cesarza Jahangira w 1612 roku. Nie upłynęło półtora wieku ,a Londyn, jak pisze w „New Delhi Times” mieszkający w Kanadzie autor - oczywiście hinduskiego pochodzenia - miał pod względem militarnym i gospodarczym „Hindustan od stopami”.


Dziś Hindusi podkreślają, że historia zatoczyła koło oraz że „karma wraca”. Podkreślają, że rodzina nowego lokatora 10, Downing Street Rishi Sunaka pochodzi z Guranwali, a więc z miasta, w którym urodził się „syn Pendżabu”, maharadża Ranijt Singh, który jako ostatni poddał się militarnej ekspansji Brytyjczyków. Skądinąd przypominają też , że miasto rodzinne przodków Sunaka to miejsce, gdzie wzrastali najlepsi… zapaśnicy Indii! Potem, gdy stało się częścią terytorium Pakistanu również zapaśnicy pakistańscy....
Ciekawe, że jednym z istotnych konkurentów Sunaka do fotela premiera była minister spraw wewnętrznych Suella Braverman, która również ma hinduskie korzenie.


Pytanie czy brytyjski premier z hinduskiej rodziny to chichot historii, czy może równie umiejętność asymilowania przez Zjednoczone Królestwo ludzi i wspólnot pochodzących z Imperium „nad którym nie zachodziło słońce”?

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (01.11.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem Wiadomości
Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika „Welt” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech.

Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki Wiadomości
Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe