Powrót trzech Prezydentów RP na uchodźctwie do Polski

Szczątki trzech Prezydentów na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, które były w ubiegły czwartek ekshumowane na cmentarzu Newark–on–Trent w Anglii, w sobotę będą sprowadzone do Polski. Tego samego dnia zostaną uroczyście złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Źródło: Kancelaria Prezydenta/ prezydent.pl Powrót trzech Prezydentów RP na uchodźctwie do Polski
Źródło: Kancelaria Prezydenta/ prezydent.pl

W niedzielę polska delegacja złożyła wieńce na grobach polskich lotników oraz grobach, w których do niedawna spoczywali polscy Prezydenci na uchodźstwie. W uroczystościach pożegnania trzech Prezydentów RP na uchodźstwie w Newark–on–Trend uczestniczył Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, który odczytał list Andrzeja Dudy.

Źródło: Kancelaria Prezydenta/ prezydent.pl 

W doniosłych słowach Prezydent podkreślił, jak ważna była działalność Prezydentów na uchodźctwie: 

"Oddajemy cześć Prezydentom RP na uchodźstwie, którzy działając tutaj, na ziemi brytyjskiej, reprezentowali majestat niepodległej Rzeczypospolitej i zapewniali ciągłość polskiej władzy państwowej. Składamy hołd Ich patriotycznemu poświęceniu, z wdzięcznością wspominamy Ich wielkie zasługi dla Ojczyzny. 
Trzej wybitni polscy politycy, sprawujący urząd Prezydenta RP na emigracji – Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski – powracają dziś do rodzinnego kraju. Odprowadzamy Ich z Cmentarza Lotników Polskich w Newark. W wyjątkowym czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pochowamy prochy naszych Prezydentów w specjalnie dla Nich ustanowionym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ze wzruszeniem i wdzięcznością powitamy Ich w niepodległej Ojczyźnie."

Prezydent Andrzej Duda w liście podziękował brytyjskim władzom i wszystkim Brytyjczykom za to, że przyjęli przedstawicieli polskiego państwa w tamtym trudnym czasie wojny oraz za pamięć i cześć jaką byli do tej pory otaczani. Podkreślił także, że Polska i Wielka Brytania należą dziś do tych państw, które w największym stopniu wspierają Ukrainę broniącą się przed rosyjską agresją. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-Czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20:00.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

„Sytuacja jest napięta”. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
„Sytuacja jest napięta”. Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. – To była akcja na szeroką skalę – komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe