Wystawa z okazji 30-lecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. "SKOK to dziecko Solidarności”

We wtorek 8 listopada br. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej zaprezentowano wystawę z okazji 30-lecia powstania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). W wydarzeniu udział wzięli: Rafał Matusiak – prezes Kasy Krajowej SKOK; Grzegorz Bierecki – Senator RP; Kacper Płażyński – Poseł RP; Oleksandr Plodystyi – Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku; Tadeusz Majchrowicz – zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”; Jerzy Jankowski – Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej; członkowie Zarządu i pracownicy SKOK.
 Wystawa z okazji 30-lecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.
/ fot. Tygodnik Solidarność

– Nigdy nie zapomnieliśmy o tym, że SKOKi wyrosły z Solidarności i dzięki Solidarności. Wszystko zaczęło się 30 lat temu, gdy została zarejestrowana pierwsza Kasa, a za nią kolejne. Początkowo powstawały one w dużych zakładach przemysłowych w dużych miastach i szybko cieszyły się dużym zainteresowaniem. Był to czas, kiedy instytucje finansowe nie były zainteresowane udzielaniem pomocy finansowej ludziom znajdującym się w potrzebie, które często miały problem by związać koniec z końcem. Stąd wzięła się inicjatywa SKOK-ów – mówił Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej SKOK. 

– Tego wszystkie nie byłoby, gdyby nie ogromny wysiłek ludzi, którzy uwierzyli w ideę opartą na prostej zasadzie – zasadzie, że to ludzie pomagają ludziom; że to nie jest działalność ukierunkowana na maksymalizację zysku, ale na to, aby pomagać drugiemu człowiekowi. Dziś po 30 latach spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są obecne na rynku usług finansowych i mogą cieszyć się tym wspaniałym jubileuszem – dodał. 

Następnie głos zabrał senator Grzegorz Bierecki, współtwórca SKOK i wieloletni prezes Rady Krajowej SKOK, który podkreślał, że Kasy przez 30 lat wykazały się niespotykaną odpornością. – Żadna instytucja oparta tylko na kapitale i maksymalizacji zysku by tego nie wytrzymała. SKOKi przetrwały i są gotowe do nowych wyzwań – podkreślił. Senator Bierecki mówił także ze wzruszeniem o pomocy, jaką Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych niosą walczącej o niepodległość Ukrainie. 

– Jestem bardzo dumny z tego, że SKOKi angażują się w pomoc dla walczącej Ukrainy. Mam tam wielu przyjaciół i to, co tam się dzieje boli mnie osobiście, trudno mi o tym mówić. Chwała wam za to, że pomagacie. Ukraińskie kasy oszczędnościowo-kredytowe były zawsze mocno związane z polskimi. W naszym ośrodku we Władysławowie wyszkoliliśmy ponad 260 prezesów ukraińskich Kas, dzieliliśmy się z nimi naszymi doświadczeniami – wspominał Grzegorz Bierecki. 

Obecny na wydarzeniu Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi podziękował za dobre słowo senatorowi Biereckiemu, a także Prezesowi SKOK i wszystkim Polakom za solidarność z narodem ukraińskim. 

O niełatwych początkach SKOK-ów, które powstały w 1992 roku mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”. – Myślę, że nie będzie nadużyciem, jeśli powiem, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe to “dziecko Solidarności” – stwierdził Przewodniczący. Tadeusz Majchrowicz zacytował też Franciszka Stefczyka, XIX-wiecznego inicjatora zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych. 

„Jeśli miłością bliźniego okiełzna się i umiarkuje własne samolubstwo, jeżeli w pracy gospodarczej i zarobkowej nauczy dbać nie tylko o swój interes, lecz o interes i potrzeby swojego sąsiada, to taka praca nie będzie dźwigać jednych a poniżać drugich, lecz podnosić ogół”. 

Do uczestników wydarzenia list skierowała także Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Przekazuję słowa uznania pomysłodawcą i autorom wystawy, dzięki której ocalimy od zapomnienia tak ważne dzieje Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Proszę przyjąć moje najszczersze powinszowania z okazji doniosłego jubileuszu 30-lecia istnienia SKOK. Tak znaczący jubileusz to z całą pewnością powód do zasłużonej dumy i satysfakcji, ale jednocześnie zobowiązanie do jeszcze większych starań na rzecz polskiego społeczeństwa – napisała Prezes ZUS.

Fot. P. Machnica:

Fot. Tygodnik Solidarność:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe