Kościół w RPA: Rząd tańczy, jak mu zagra Rosja

Sekretarz generalny Konferencji Południowoafrykańskich Biskupów Katolickich ks. Hugh O'Connor skrytykował rząd w Pretorii za jego politykę sprzyjającą Rosji.
Władimir Putin Kościół w RPA: Rząd tańczy, jak mu zagra Rosja
Władimir Putin / EPA/SERGEI SAVOSTYANOV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA

- Jeśli się otrzymuje od kogoś pieniądze i chce utrzymać kontakt, to się tańczy, jak ten mu zagra - stwierdził ks. O'Connor w rozmowie z z niemiecką agencją katolicką KNA. Dodał, że w ten sposób ucierpiała reputacja rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) i jego postawa w odniesieniu do praw człowieka.

- Rosja była przyjacielem ruchu wyzwoleńczego i nawet jeśli nie znamy dokładnych przepływów pieniężnych, to ona i Chiny nadal pokrywają wiele potrzeb Republiki Południowej Afryki – powiedział ks. O'Connor. Jego zdaniem doprowadziło to w ostatnich miesiącach do decyzji, które „wprawiły Zachód w zdumienie”.

Krytyka postawy władz w Pretorii pojawiła się po ujawnieniu, że wojska RPA brały udział w rosyjskich ćwiczeniach wojskowych. Opozycyjny Sojusz Demokratyczny (DA) ubolewa, że na arenie międzynarodowej RPA „osiągnęła nowe dno”.

Republika Południowej Afryki w ostatnich miesiącach wielokrotnie musiała się usprawiedliwiać z tego, że wstrzymała się od głosowania nad rezolucjami ONZ potępiającymi rosyjską wojnę napastniczą. W sierpniu minister obrony tego kraju Thandi Modise uczestniczył w konferencji bezpieczeństwa w Moskwie. Otwarcie mówi się też o możliwym porozumieniu z Rosją w sprawie broni.

Sekretarz generalny episkopatu przypomniał, że W 1994 roku, wybierając Nelsona Mandelę – pierwszego czarnoskórego prezydenta – RPA ostatecznie pokonała apartheid. Jednocześnie zauważył, że wraz ze śmiercią „ojca ojczyzny” przed dziewięciu laty kraj „stracił swój moralny głos”.

ts (KAI/KNA) / Pretoria


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe