"Nie może być bezkarności biskupów". Episkopat Francji reaguje na oskarżenia wobec jedenastu hierarchów

- Nie ma i nie może być bezkarności biskupów – napisali członkowie Konferencji Biskupów Francji (CEF) w przesłaniu ogłoszonym na zakończenie jej 90. Zgromadzenia Plenarnego. Obradowało ono w Lourdes w dniach 3-8 listopada.
abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący KEF
abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący KEF / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/© Olivier LPB

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy postawienia w stan oskarżenia jedenastu francuskich biskupów, w tym sześciu aktualnych hierarchów. Oskarżenia dotyczą nadużyć seksualnych o różnym charakterze. Wielu z oskarżonych ma już wyroki procesów kanonicznych, niektóre sprawy są jeszcze w toku.

Po informacjach, podanych oficjalnie przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, abp Érica de Moulins-Beaufort'a, obradujące w Lourdes 90. Zgromadzenie Plenarne KEF odniosło się do sprawy.

Przesłanie Konferencji Episkopatu Francji

W przesłaniu zatytułowanym „Wstrząśnięci i stanowczy” katoliccy hierarchowie odnieśli się do ujawnionych przypadków przestępstw seksualnych, jakich dopuścili się bp Michel Santier i kard. Jean-Pierre Ricard oraz innych dziewięciu biskupów, niewymienionych z nazwiska. 

Przyznali, że to, czego dowiedziano się na temat bp. Michela Santier, emerytowanego biskupa Luçon i Créteil, a obecnie na temat kard. Jean’a-Pierre’a Ricard’a, emerytowanego arcybiskupa Montpellier i Bordeaux, wywołuje „zdumienie, gniew, smutek, zniechęcenie”. Rewelacje te „boleśnie dotykają ofiary”, a „wielu wiernych, kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych jest wstrząśniętych”. – Podzielamy te uczucia. Jako członkowie tego samego ciała kościelnego, my również jesteśmy zranieni, głęboko dotknięci – napisali biskupi.

Biskup Santier

Zapewnili, że w przypadku bp. Santier’a, doskonale zdają sobie sprawę ze swoich obowiązków i podczas zgromadzenia pracowali „nad rozpoznaniem nieprawidłowości i błędów, które doprowadziły do szokującej dla wszystkich sytuacji”. Stwierdzili, że „niektórzy mogą się zastanawiać, czy prawo Kościoła nie wprowadziło jakiejś formy bezkarności lub specjalnego traktowania biskupów”, słusznie uważając, że „odpowiedzialność biskupia wzmacnia w tych, którzy ją sprawują, obowiązek prawości”. Dlatego członkowie CEF „z całą mocą” powtórzyli, że „nie ma i nie może być żadnej bezkarności dla biskupów”.

Wyjaśnili przy tym, że z racji natury swej posługi apostolskiej biskupi podlegają bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Dotyczące ich procedury są „bardziej złożone i zabierają dużo czasu”. – Zobowiązujemy się do współpracy z Stolicą Świętą w celu dokonania niezbędnych wyjaśnień i uproszczeń. Postanowiliśmy powołać Radę Monitorującą, która pozwoli nam nie stawiać czoła tym sytuacjom w pojedynkę i we własnym gronie – poinformowali hierarchowie.

Kardynał Ricard

Podczas zgromadzenia zadali sobie pytanie: „czy są, czy będą podobne sprawy?”. – Natura ludzka jest jaka jest, nikt nie jest wolny od poważnych i dramatycznych błędów. Ale możemy i chcemy wzmocnić w Kościele procesy, które maksymalnie je ograniczają i odpowiednio sobie z nimi radzą, gdy się pojawią. W tym kontekście komunikat kard. Jean’a-Pierre’a Ricarda nami wstrząsnął. Jego inicjatywa, by samemu ujawnić poważny fakt ze swej przeszłości, jest ważna. Wspomnieliśmy o wszystkich sytuacjach, o których wiemy. Dotyczą one biskupów, którzy już nie pełnią swej posługi. Wszystkie zostały poddane postępowaniu sądowemu – zaznaczyli francuscy biskupi.

Zapewnienie biskupów

- Bracia i siostry, z pokorą, ale całym sercem kontynuujemy pracę podjętą w celu uczynienia Kościoła bezpieczniejszym domem. Ofiary pozostają bardziej niż kiedykolwiek w centrum naszej uwagi. Wasze oczekiwania i żądania są uzasadnione i naprawdę wysłuchiwane. Przyjmujemy je jako pochodzące od samego Pana - czytamy.

- Podsumowując, mamy świadomość, że możemy przyczynić się do odnowionej wierności Ewangelii. Taka jest nasza zdeterminowana postawa. To jest nasza pokorna modlitwa - napisali francuscy biskupi

Oświadczenie przewodniczącego CEF

Sprawy obu hierarchów dotyczą wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, jedna z nich to nadużycie wobec nastolatki, w drugiej chodzić miało o podglądanie dorosłych mężczyzn, którym "za karę", nie będący wówczas biskupem, ks. Santier, kazał zdejmować części garderoby podczas spowiedzi.

- W tym bolesnym czasie, w którym się znajdujemy, prawda wydobywa się na światło dzienne. Zapewniam o determinacji biskupów: chcemy kontynuować rozpoczęte w ubiegłym roku dzieło transformacji, do którego zachęca proces synodalny, aby Kościół odpowiadał na swoją misję - mówił abp na zakończenie swego oficjalnego oświadczenia 7 listopada br., w którym wyjaśniał arkana powyższych spraw i przebieg procedur kanonicznych dotyczących dwóm ww. duchownych.

Cały tekst oświadczenia dostępny jest na stronie francuskiego episkopatu.

pb (KAI/eglise.catholique.fr) / Lourdes, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował Bartka? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował "Bartka"?

Do skrytobójczego zamachu na Henryka Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu - m.in. Henryk Wendrowski. Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe