„Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji

Na początku października wystartowała ogólnopolska kampania informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pt. „Walczymy o Polską Niezależność”, której celem jest przygotowanie polskiego społeczeństwa na falę rosyjskiej dezinformacji w sferze energetyki.
 „Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji
/ grafika PKEE

Nadchodzący sezon zimowy to dla Rosji wyjątkowo dogodny czas, by zintensyfikować działania propagandowe i pokazać światu, jak bardzo europejskie gospodarki potrzebują rosyjskich surowców. Ten szantaż energetyczny, który ma doprowadzić do poluźnienia reżimu sankcyjnego nie może się udać!

Dlatego PKEE rozpoczęło kampanię edukacyjno-informacyjną, która ma uświadomić obywatelom Polski jakimi kłamstwami posługuje się putinowska propaganda, by zafałszowując rzeczywiste przyczyny kryzysu energetycznego: rosyjska agresja na Ukrainę, szantaż energetyczny, windowanie cen energii przez Moskwę. Celem kampanii jest wyjaśnienie w przystępny sposób tego, jak doszło do wzrostu cen na świecie i kto za nie odpowiada. Ponadto kampania ma zadanie pokazać wysiłki, jakie podejmuje Polska w obliczu ogólnoeuropejskiego kryzysu energetycznego.

– Naszą odpowiedzią wobec propagandy Kremla jest merytoryczna wiedza o energii, o przyczynach wzrostu cen oraz o tym co robi Polska, rząd i sektor energetyczny by chronić Polaków przed wysokimi cenami – zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE.

Na powstałych w ramach kampanii billboardach można zobaczyć słup elektryczny, który rzuca cień w kształcie karabinu. Ma on symbolizować, że energia również stanowi rodzaj broni, a obecnie korzysta z niej przedstawiony na grafice Władimir Putin. Na jego czole widnieje potwierdzający to napis: “Wysokie ceny energii to też jego broń”.

Polska od lat stara się uniezależnić od rosyjskich surowców energetycznych poprzez takie inwestycje jak terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe, gazowe połączenia transgraniczne z Litwą i Słowacją czy inwestycje w OZE, w tym dopłaty do fotowoltaiki i budowa farm wiatrowych na Bałtyku.

– Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest budowanie systemu bezpieczeństwa własnego kraju, poczynając od kwestii militarnych, po gospodarcze i energetyczne. Wojna na Ukrainie zmienia priorytety polityki międzynarodowej, w tym te dotyczące energetyki. Polska musi dążyć do utrzymania silnej i niezależnej branży energetycznej – podkreślił Wojciech Dąbrowski.

Z kolei rząd stara się łagodzić skutki kryzysu energetycznego poprzez tarcze antyinflacyjną, tarcze solidarnościową, dodatek węglowy i inne działania mające na celu ograniczenie wzrostu cen energii dla firm i gospodarstw domowych.

PKEE przypomina jednocześnie, że tego kryzysu można było uniknąć, gdyby Zachodni przywódcy prowadzili bardziej rozważną politykę energetyczną i mocniej wsłuchiwali się w głos państw Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczą o tym słowa szefowej Komisji Europejskiej, które wypowiedziała w czasie debaty o stanie UE w Parlamencie Europejskim.

– Mamy nauczkę z tej wojny; trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej; oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma.” – stwierdziła Ursula von der Leyen.

Warto nadmienić, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który w sposób kompleksowy stara się przedstawiać prawdziwe źródła trwającego kryzysu energetycznego. Obecnie Komitet prowadzi działania zachęcające do oszczędzania energii poprzez kampanię „Liczy się energia” (liczysieenergia.pl), a także stara się wyjaśnić mechanizmy kształtowana cen energii w Polsce i Europie w ramach kampanii „Ceny energii” (Co wpływa na ceny energii?). Najnowsza kampania „Walczymy o Polską Niezależność” stanowi dopełnienie tych działań poprzez obnażanie rosyjskiej propagandy, której celem jest sianie zamętu i niepewności wśród obywateli naszego kraju.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

O tym decyduje Narodowy Bank Polski a nie rząd - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. Mają zmasakrowany mózg [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. "Mają zmasakrowany mózg" [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. "Mają zmasakrowany mózg" - atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe