Hiszpański dziennik: Polska armia rośnie w siłę i odnawia się. Jest kluczowa dla NATO

Polskie siły zbrojne rosną w siłę i stale odnawiają się - zauważa we wtorek hiszpański dziennik “La Razon”, wskazując, że proces ten rozpoczął się na długo przed inwazją Rosji na sąsiednią Ukrainę.
 Hiszpański dziennik: Polska armia rośnie w siłę i odnawia się. Jest kluczowa dla NATO
/ Flickr/U.S. Army Europe/CC BY 2.0

Madrycka gazeta odnotowała, że polska armia, która w najbliższym czasie powinna powiększyć się dwukrotnie - do 300 tys. żołnierzy, cieszy się nie tylko poparciem społeczeństwa, ale też zainteresowaniem wielu osób chcących wstąpić w jej szeregi.

Pionierska akcja MON

“La Razon” zauważa, że uruchomiona w październiku przez resort obrony i armię akcja “Trenuj z wojskiem” służy szkoleniu polskiego społeczeństwa w posługiwaniu się bronią, strzelaniu i walce wręcz. Zauważa, że jednocześnie projekt ten pozwala odnawiać kadry zachęcając nowe osoby do wstępowania w szeregi sił zbrojnych.

“W ramach tej pionierskiej w UE akcji (…) cywile mogą trenować w jednej z 17 jednostek wojskowych”

- napisała hiszpańska gazeta, podkreślając, że Warszawa nie przestraszyła się pogróżek Rosji, ale prowadzi stałe działania, służące wzmocnieniu swoich wojsk “w celu obrony terytorium NATO”.

W ocenie gazety, polska armia poprzez akcję “Trenuj z wojskiem” poprawia swój wizerunek w społeczeństwie, a jednocześnie zachęca młodzież do wstępowania w jej szeregi.

Polska dowiodła, że chce wzmacniać armię

Zdaniem “La Razon” Polska w ostatnich latach dowiodła, że jest zainteresowana wzmacnianiem swojej armii. Przykładem tych działań było rozwinięcie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej, a także zacieśnienie współpracy z siłami zbrojnymi USA.

“Polska armia jest w trakcie procesu swojej odbudowy i perfekcyjne została zintegrowana z wojskiem amerykańskim w efekcie licznych wspólnych ćwiczeń”

- odnotował madrycki dziennik, wskazując, że Warszawa dąży do przeznaczenia na wydatki na obronę w 2023 r. 3 proc. PKB, czyli więcej niż to, o co prosi NATO.

“Dla Brukseli Polska jest podstawowym członkiem, który jeszcze przed trzema dekadami znajdował się w orbicie dawnego ZSRR, mającym duży wpływ na kraje wschodnie, takie jak Węgry, Czechy i Słowacja”

- napisał dziennik, zauważając, że również dla NATO Polska jest “kluczowym” państwem członkowskim.

Nieograniczona determinacja do konfrontacji z Putinem

“Warszawa (…) od początku inwazji pokazuje swoją nieograniczoną determinację do konfrontacji z Putinem za wszelką cenę, utrzymując się w czołówce darczyńców oraz przyjmując w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy miliony uchodźców”

- zauważył “La Razon”.

Stołeczna gazeta odnotowała, że Warszawa traktuje jako swoją powinność zadanie mobilizowania swoich partnerów europejskich.

“Obywatele polscy są świadomi, że w związku ze stale zmieniającym się kontekstem wojny, aby pomóc Ukrainie Polska i Unia Europejska muszą być gotowi na każdy scenariusz”

- zaznaczyła “La Razon”.

Marcin Zatyka (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Putin zaskoczony? Jego cele się zmieniły Wiadomości
Putin zaskoczony? "Jego cele się zmieniły"

Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe