Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

O tym decyduje Narodowy Bank Polski a nie rząd - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. Mają zmasakrowany mózg [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. "Mają zmasakrowany mózg" [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. "Mają zmasakrowany mózg" - atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe