USA: Republikanie na dobrej drodze do większości w Izbie Reprezentantów. Demokraci rozczarowani swoimi „gwiazdami”

Kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych jest jeszcze wiele niewiadomych; Republikanie prawdopodobnie zdobędą większość w Izbie Reprezentantów USA, a Demokraci są rozczarowani wynikami kilku swoich kandydatów – poinformowała we wtorek BBC.
Kapitol Stanów Zjednoczonych, Waszyngton USA: Republikanie na dobrej drodze do większości w Izbie Reprezentantów. Demokraci rozczarowani swoimi „gwiazdami”
Kapitol Stanów Zjednoczonych, Waszyngton / Wikipedia - domena publiczna

Nawet jeśli Demokraci wygrają wyścigi w niektórych stanach, to raczej Republikanie zdobędą większość w niższej izbie Kongresu, nie wiadomo jednak, jak wielką

- podała BBC.

W 2020 roku, Republikanów od zdobycia większości dzieliło niewiele. Do obecnych wyborów przystąpili z przewagą, polegającą na korekcie okręgów wyborczych w konserwatywnych stanach. Mając nawet niewielką przewagę, Republikanie będą mogli odrzucać inicjatywy legislacyjne Demokratów i wszczynać dochodzenia wobec przedstawicieli administracji Joe Bidena. To dla nich niewątpliwa korzyść - zaznacza stacja.

Ron DeSantis ponownie gubernatorem Florydy

BBC zwraca uwagę, że na Florydzie ponownie gubernatorem został republikanin Ron DeSantis. Cztery lata temu wygrał wyścig o stanowisko gubernatora Florydy z bardzo niewielką przewagą nad Demokratą Andrew Gillumem. W trakcie sprawowania funkcji zajmował się takimi zagadnieniami, jak prawa transseksualistów i "krytyczna teoria rasy", wypowiadał się przeciwko ograniczeniom podczas pandemii. Obecnie zwyciężył z dużą przewagą - zaznaczyła BBC. Zwróciła też uwagę, że posunięcie DeSantisa, polegające na zmianie linii okręgów wyborczych, przyniosło Republikanom korzyści na poziomie krajowym: dzięki temu jego partia uzyskała co najmniej dwa z pięciu miejsc, których potrzebuje, aby zdobyć kontrolę nad Izbą Reprezentantów. Sukcesy te w znacznym stopniu zapewnią gubernatorowi Florydy dobrą pozycję do startu w kampanii prezydenckiej, jeśli się na nią zdecyduje.

Mieszane uczucia wobec Donalda Trumpa i jego kandydatów

BBC zwraca uwagę, że chociaż Donald Trump nie startował w wyborach, to i tak rzucił na nie cień. Były prezydent wygłosił krótkie przemówienie ze swojego domu w Mar-a-Lago i ogłosił przytłaczające zwycięstwo popieranych przez niego kandydatów. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana. Jego kandydaci w wielu przypadkach mieli problemy. Mehmet Oz przegrał wybory do Senatu w Pensylwanii. Herschel Walker raczej przegra w Georgii, a Blake Masters przegrywa w Arizonie. Jedynie JD Vance w Ohio odniósł wyraźne zwycięstwo, choć z mniejszą przewagą, niż wskazywały sondaże.

Po wtorkowej nocy Republikanie będą zastanawiać się nad jego instynktem politycznym, a jeśli rozpocznie walkę o kolejną prezydenturę, nie zacznie się ona z pozycji lidera - konkluduje BBC.

Rozczarowanie "gwiazdami" Demokratów

Wyborcza noc przyniosła rozczarowanie niektórym "gwiazdom" Demokratów - konstatuje BBC. W 2018 roku Beto O'Rourke w Teksasie i Stacey Abrams w Georgii przegrali wybory, lecz zaskarbili sobie sympatię Demokratów dzięki temu, że ich porażki były nieznaczne. Ich zdolność do zebrania milionów dolarów na kampanię i zbudowania imponujących struktur spowodowała, że wielu przedstawicieli partii widziało w nich przyszłość partii. Jednak oboje ponownie przegrali wybory, ze znacznie większą stratą, niż poprzednio. Demokraci będą musieli poszukać nowych twarzy - podsumowuje BBC. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe