Aktywistka, która zatrzymała Andrzeja Dudę, została zapytana o studia. Odpowiedź zaskakuje

Prezydent Andrzej Duda reprezentuje Polskę na szczycie klimatycznym COP27 w egipskim Sharm El-Sheikh. We wtorek w kuluarach budynku zatrzymała go aktywistka Dominika Lasota i wypytywała o to, dlaczego rządzący tak wolno rozwijają zieloną energię. Teraz została zapytana przez dziennikarkę Radia ZET, dlaczego porzuciła studia.
 Aktywistka, która zatrzymała Andrzeja Dudę, została zapytana o studia. Odpowiedź zaskakuje
/ fot. YouTube / Radio ZET

– Rząd sam jest w trudnej sytuacji. Chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji, ale ta sytuacja, która się dzieje, napaść Rosji na Ukrainę, gigantyczny wzrost kosztów energii… to wszystko spowodowało cały szereg problemów – mówił młodej kobiecie polski prezydent.

21-letnia Dominika Lasota jest członkiem Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Aktywnie brała udział w protestach po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Angażowała się również w Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Współpracowała z Gretą Thunberg przy opracowaniu petycji „Zdrada”, wzywającej polityków do „podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu powstrzymanie katastrofy klimatycznej”.

Dziennikarka zapytała o studia

Aktywistka była w środę gościem audycji na antenie Radia ZET, gdzie została zapytana przez prowadzącą program Beatę Lubecką, dlaczego zrezygnowała ze studiów. Jak stwierdziła Lasota, jednym z powodów była… wojna na Ukrainie.

– Ja o studiach marzyłam całe życie i całe życie się przygotowałam do nich. Ale aktualna sytuacja, wojna w Ukrainie i aktualne kryzysy sprawiły, że uznałam, że priorytety są inne. Nie mogę sobie pozwolić na to, by siedzieć w budynku uniwersytetu, kiedy mój przyjaciel pisze mi, że zbiega w tym momencie do schronu – stwierdziła Lasota.

– Dla mnie rzeczywistość stała się tak niezrozumiała, że jedyne, co mi pomagało ją zrozumieć, to działanie by tę rzeczywistość zmienić. Politycy sprawiają, że te studia nie mają sensu. Jaki sens ma studiowanie socjologii, jeżeli nie wiemy, jaka sytuacja polityczna za parę lat będzie w Polsce…? – dodała 21-latka.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rdr, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków: „Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?”. Znamy wyniki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe