Listopadowe posiedzenie Zarządu Regionu Mazowsze. "Trzeba się zmobilizować"

Głównym tematem listopadowego posiedzenia ZRM było przygotowanie do manifestacji, która ma odbyć się 17 listopada br. w Warszawie o godz. 12.00.
 Listopadowe posiedzenie Zarządu Regionu Mazowsze.
/ fot. Region Mazowsze NSZZ "Solidarność"

Na spotkaniu Andrzej Kropiwnicki przypomniał postulaty protestu: – NSZZ „Solidarność” żąda 3P, czyli opowiada się przeciwko wzrostu cen energii, za podniesienia wynagrodzeń w sferze finansów publicznych oraz przyjęcia ustawy dot. emerytur stażowych – powiedział przewodniczący ZRM, po czym omówił po kolei każdy z nich. 

– W obliczu kryzysu energetycznego, który jest skutkiem polityki klimatycznej Unii Europejskiej i agresji Rosji na Ukrainę, „Solidarność” domaga się systemowego rozwiązania, polegającego na ustaleniu maksymalnej ceny energii, jednakowej dla wszystkich i wsparcia wytwórców energii oraz odrzucenia unijnej religii klimatycznej, w tym systemu ETS, dekarbonizacji oraz pakietu „Fit for 55” – zaznaczył.

Powiedział, że proponowany przez rząd poziom podwyżek w roku 2023 w zestawieniu z inflacją nie gwarantuje zachowania siły nabywczej wynagrodzeń w szeroko pojętej sferze finansów publicznych. Chodzi tu nie tylko o państwową sferę budżetową, ale również wszystkie obszary finansowane z pieniędzy publicznych, w tym przez samorządy. „Solidarność” domaga się podwyżek jeszcze w tym roku oraz 20 proc. podwyżki w roku 2023 dla pracowników państwowej sfery budżetowej, oświaty, ochrony zdrowia, cywilnych pracowników sądów, prokuratur, służb mundurowych, wojska, pracowników jednostek samorządowych m.in. pracowników socjalnych, domów pomocy społecznej, administracji samorządowej. Żąda również odmrożenia wskaźnika naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Omawiając ostatni postulat, przypomniał, że Sejm od blisko roku mrozi prace nad obywatelskim projektem „Solidarności” „Emerytura za staż”, a prezydencki projekt skierowany w grudniu ub. roku nie miał nawet swojego pierwszego czytania. Rozwiązanie to zakłada możliwość przejścia na emeryturę po wykazaniu okresu ubezpieczeniowego 40 lat przez mężczyzn i 35 lat przez kobiety, bez względu na wiek. – „Solidarność” żąda natychmiastowego odmrożenia prac i dialogu w tej sprawie. To kwestia wiarygodności Zjednoczonej Prawicy, która w 2015 roku zobowiązała się do przyjęcia takich rozwiązań – zakończył.

Kwestię organizacyjną omówił Grzegorz Iwanicki. Powiedział, że reprezentacja Regionu Mazowsze ma punkt zbiórki na rogu ul. Marszałkowskiej i ul. Królewskiej.

Andrzej Piegutkowski z „Solidarności” oświatowej zaapelował o liczny udział w manifestacji. – Jeżeli nie zademonstrujemy naszej siły i determinacji, sytuacja pracowników będzie tylko się pogarszać. Trzeba się zmobilizować – powiedział.

W dalszej części zebrani zajęli się sprawami związkowymi. M. in. została podjęta Uchwała ws. zmiany zasad finansowania Oddziałów RM oraz Uchwała ws. zmiany zasad finansowania działalności Sekcji i Sekretariatów RM. – Zmiany w zasadach finansowania wynikają ze zmian w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym. W przyszłym roku wyjątkowo będę ono wzrastać dwa razy: w styczniu i w czerwcu. Przyjęliśmy kwoty, które odpowiadają wysokości minimalnego wynagrodzenia po indeksacji czerwcowej – wyjaśnił Andrzej Kropiwnicki.

Obie uchwały wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Na zakończeniu zebrania Andrzej Kropiwnicki odczytał wniosek Ewy Badowskiej-Wojciechowskiej ws. rezygnacji ze stanowiska Skarbnika ZRM z przyczyn zdrowotnych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe