Warszawa: Msza św. w intencji Ojczyzny i pochówek trzech Prezydentów RP na uchodźstwie

W Narodowe Święto Niepodległości kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz państwowych rozpocznie się o godz. 10:00. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku.O godz. 17:00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert “Requiem dla świata”.Pochówek prezydentów Następnego dnia, w sobotę 12 listopada, odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.O godz. 14:45 do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną przywiezione urny z prochami, a o godz. 15:00 rozpocznie się Msza święta, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi metropolita warszawski.Po jej zakończeniu oraz przemówieniach premiera i Prezydenta RP doczesne szczątki trzech prezydentów spoczną w Mauzoleum, które powstaje w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków.W hołdzie dla Prezydentów RP o godz. 16:30 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej.Uroczystości pogrzebowe trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczą obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. archwwa / Warszawa Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Homilię wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz. Dzień później, 12 listopada, odbędzie się pochówek trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie. Msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpocznie się o godz. 15:00.
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Warszawa: Msza św. w intencji Ojczyzny i pochówek trzech Prezydentów RP na uchodźstwie
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Grzegorz Jakubowski - Kancelaria Prezydenta RP

Obchody Święta Niepodległości

Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz państwowych rozpocznie się o godz. 10:00. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku.

O godz. 17:00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert “Requiem dla świata”.

Pochówek prezydentów 

Następnego dnia, w sobotę 12 listopada, odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

O godz. 14:45 do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną przywiezione urny z prochami, a o godz. 15:00 rozpocznie się Msza święta, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi metropolita warszawski.

Po jej zakończeniu oraz przemówieniach premiera i Prezydenta RP doczesne szczątki trzech prezydentów spoczną w Mauzoleum, które powstaje w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków.

W hołdzie dla Prezydentów RP o godz. 16:30 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej.

Uroczystości pogrzebowe trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczą obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

archwwa / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem Wiadomości
Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika „Welt” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech.

Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki Wiadomości
Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe