Robert Zawadzki: Dlaczego lewicowo-liberalny salon opluwa Geotermię Toruń?

W połowie października w Toruniu została otwarta niezwykle nowoczesna elektrownia geotermalna. Najwyraźniej lewicowo-liberalny mainstream poczuł się w obowiązku, aby zaatakować tę inicjatywę, ponieważ jest związana z Radiem Maryja i o. Tadeuszem Rydzykiem. O korzyściach, jakie w perspektywie lat może przynieść cały projekt, rzecz jasna nikt się nie zająknął.
Geotermia Toruń Robert Zawadzki: Dlaczego lewicowo-liberalny salon opluwa Geotermię Toruń?
Geotermia Toruń / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Mateuszgdynia

Dopiero co udało się uruchomić elektrownię geotermalną, która zaczęła dostarczać ciepło do toruńskiej sieci PGE, a już doskonale wszystkim znana stacja TVN24 wydała na nią wyrok. Otóż telewizja reprezentująca opozycję (nie jest to żadna wiedza tajemna) podała, jakoby mieszkańcy mieli teraz płacić za ciepło pięć razy więcej niż dotychczas. Jak zwykle przekaz, który trafił do odbiorców, okazał się zmanipulowany i pełen niedopowiedzeń.

O czym nie powiedziano widzom i czytelnikom? Otóż PGE Toruń dwukrotnie wprowadziła w tym roku podwyżkę swojej taryfy, a wszystko to miało miejsce, zanim Geotermia Toruń rozpoczęła pracę. W końcu wojna na Ukrainie, która wstrząsnęła światową energetyką, wciąż trwa, odnotowujemy ogromną inflację, a Unia Europejska jedynie pogarsza sprawę, utrzymując patologiczny system sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

– Gdyby nie to, że włączyliśmy się do systemu ciepłowniczego i podajemy ciepło ze źródła geotermalnego, to przy obecnych cenach gazu system w kogeneracji z energią elektryczną, który ma PGE, musiałby zabezpieczyć większe ilości gazu i cena ciepła dla Torunia byłaby wyższa

–zauważyła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Warto podkreślić, że Geotermia Toruń wpisuje się w strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii, które są nie tylko bezpieczne, ale i efektywne. Geotermia cechuje się bezemisyjnością – nie ma tu mowy o żadnych odpadach, które szkodziłyby przyrodzie czy okolicznym mieszkańcom. Do tej pory w Polsce powstało już kilkanaście takich elektrowni, a będzie ich jeszcze więcej. W mojej ocenie jest to bardzo dobry kierunek.

 

Oskarżenia TVN

Politycy opozycji bardzo chętnie podchwycili oskarżenia TVN i zaczęli atakować środowisko Radia Maryja. Do tej pory wydawało mi się, że zwolennicy tzw. postępu będą pierwsi do zachwalania nowych projektów OZE. W tym przypadku jest jednak inaczej, bo to nie „jakaś tam geotermia”, a „geotermia Rydzyka” – czyli już zła. Podwójne standardy w pełnej okazałości. Jak widać, dla ich narracji fakty nie mają żadnego znaczenia.

To jednak nie koniec. Radni Koalicji Obywatelskiej Bartosz Szymański i Maciej Krużewski poinformowali na konferencji prasowej, jakoby Geotermia Toruń miała zrzucać solankę do Wisły, co może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Co ciekawe, zgodę miało wydać PGW Wody Polskie. Na szczęście rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku już zaprzeczył tym doniesieniom i uznał je za zwykłą plotkę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

O tym decyduje Narodowy Bank Polski a nie rząd - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. Mają zmasakrowany mózg [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. "Mają zmasakrowany mózg" [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. "Mają zmasakrowany mózg" - atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe