Nowy Jork, Nowy Jork...

Nowy Jork, Nowy Jork...

Nowy Jork wita piękną pogodą. Listopad, a można chodzić w samej marynarce. Dla kogo będzie piękna pogoda w amerykańskiej polityce, zobaczymy po wyborach, ale Trump i Republikanie już mrożą szampany. Jeżeli Republikanie wezmą teraz obie izby Kongresu USA, to uzyskają – mówiąc językiem wyścigowej Formuły 1 –"pole position" czyli wystartują w najdogodniejszej z możliwych pozycji.
          Od wyborów prezydenckich w USA minęły równo dwa lata, a nie milkną zarzuty o fałszerstwa wyborcze i brak reakcji tam, gdzie owe „nieprawidłowości” stwierdzono. Stany Zjednoczone mają pecha do wyborów prezydenckich, bo teraz z kolei były w Stanach Zjednoczonych… Brazylii i identycznie jak w największym kraju Ameryki Północnej, tak i w największym kraju Ameryki Południowej, urzędujący prezydent przegrał niewielką ilością głosów, a jego zwolennicy głośno oskarżają lewicę o fałszerstwa. Moja ojczyzna nie jest na szczęście jakimiś „Stanami Zjednoczonymi”, tylko po prostu Rzeczpospolitą, ale i tak wyborów trzeba przypilnować, zmniejszając ile się da możliwości „poprawiania" ich wyników.

W Nowym Jorku mieści się siedziba ONZ. I tu również jest piękna pogoda. Przynajmniej dla Polski, która przygotowała, jak co roku zresztą, rezolucję o potępieniu broni chemicznej, która uzyskała poparcie ponad 160 krajów, co skądinąd zaprzecza tezie opozycji nad Wisłą i Odrą jakoby Polska była „izolowana” na arenie międzynarodowej. Niestety, piękna pogoda pojawiła się także dla Rosji, a to w związku z wyborami do Rady Bezpieczeństwa na niestałych członków. Wszedł tam afrykański Mozambik i w kuluarach ONZ komentuje się, że Moskwa ma już teraz jeden pewny głos więcej. Na szczęście weszła też Malta, a to jest pewny głos Zachodu. Tak, to jest to samo miejsce, na które skutecznie kandydowała za rządów PiS Polska, zyskując wraz z Senegalem rekordowe w historii ONZ poparcie: głosowały za nami 182 państwa. To też przeczyło tezie o międzynarodowej izolacji RP – ale opozycja wie lepiej…

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (09.11.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował Bartka? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował "Bartka"?

Do skrytobójczego zamachu na Henryka Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu - m.in. Henryk Wendrowski. Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe