Bp Marek Solarczyk: Stajemy dzisiaj z miłością do Ojczyzny

- Stajemy dzisiaj z miłością do Ojczyzny – mówił biskup Marek Solarczyk, który w Święto Niepodległości celebrował Mszę świętą w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Druga część obchodów odbyła się w Rynku, przy Pomniku Czynu Legionów z udziałem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza.
bp Marek Solarczyk Bp Marek Solarczyk: Stajemy dzisiaj z miłością do Ojczyzny
bp Marek Solarczyk / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Przemysław Jahr

Msza święta

Witając wiernych bp Marek Solarczyk powiedział, że w rocznicę odzyskania niepodległości gromadzimy się w radomskiej katedrze, aby modlić się za Polskę. - Stajemy z dziękczynieniem za wspólnotę umiłowania Ojczyzny, za tych, którzy byli przed nami. Dziękujemy za wspólnotę, którą my tworzymy i za tą, która przyjdzie po nas, aby ten piękny dar naszej Ojczyzny, podjęli dalej – mówił biskup Solarczyk. 

W homilii biskup radomski pytał, w jaki sposób my możemy wykorzystać dar wolności. - Wszystko po to, aby ta wolność niosła szacunek dla dobra, była sprawiedliwa, aby objawiała miłość – powiedział ksiądz biskup. Mówił, że obecność pocztów sztandarowych jest znakiem wyjątkowego dziedzictwa wpisanego w służbę żołnierzy, przedstawicieli różnych służb mundurowych oraz społeczności i organizacji, obecnych w katedrze. - Krzyż będący na szczycie wielu sztandarów jest potwierdzeniem oddania i poświęcenia oraz wierności i gotowości, aby wsłuchać się, przyjąć i trwać razem z tymi, którzy odkrywają to, co dobre i prawdziwie, przy których dar wolności staje się pięknem kształtującym człowieka i wspólnotę – powiedział biskup Marek Solarczyk.

Obchody przy Pomniku Czynu Legionów

Druga część obchodów odbyła się w Rynku, przy Pomniku Czynu Legionów z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich oraz uczniów radomskich szkół. W programie było wystawienie warty honorowej przy Pomniku Czynu Legionów, odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów, wiązanka melodii Orkiestry Wojskowej w Radomiu.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz mówił, że „tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Polsce odbywają się w cieniu regularnej wojny w Ukrainie”. - To wojna jest tragiczna nie tylko dla żołnierzy, ale również dla ludności cywilnej. Wolność trzeba pielęgnować w każdej chwili naszego życia, wspominając naszych bohaterów – mówił minister Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że „dzisiaj Polak dla Polaka powinien być przyjacielem, wsparciem, ostoją i orężem w chwili, kiedy przyjdzie trudny czas”.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski mówił z kolei, że Polska przetrwała dzięki tradycjom patriotycznym. - Składamy dzisiaj hołd pokoleniom, której idee polskości przechowały i które za nią ginęły. Pamiętamy, że wolność nie jest nam zadana raz na zawsze. Potwierdza to dramat ukraińskiego narodu, który boleśnie doświadcza okrucieństwa putinowskiej Rosji – powiedział prezydent Witkowski.

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w niedzielę 13 listopada odbędzie się koncert niepodległościowy pieśni patriotycznej w kościele garnizonowym. Podczas koncertu wystąpią: Karolina Nosowska - mezzosopran, Chór Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego oraz Orkiestra Wojskowa w Radomiu. Początek o 16.00.

rm / Radom


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik "Wall Street Journal".

Premia się należy. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
"Premia się należy". Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy - dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy "maszynami bez mózgów oraz mordercami".

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu” Wiadomości
Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO] Wiadomości
Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO]

Jak donosi „The Sun”, podczas meczu Argentyny z Australią doszło do nietypowej sytuacji na trybunach. Bohaterem zdarzenia był Mateo, jeden z synów Messiego. Chłopiec nie zachował się najlepiej. Na szczęście jego mama Antonela błyskawicznie zareagowała na to, co robił.

Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych Wiadomości
Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych

„Niedaleko miejscowości Konya w centralnej części kraju doszło do katastrofy samolotu szkoleniowego F-5” – informuje turecki dziennik „Sabah”.

„Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski”. Wiceminister Mularczyk o reparacjach Wiadomości
„Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski”. Wiceminister Mularczyk o reparacjach

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk udał się na dwudniową wizytę do Berlina. Podczas rozmowy z agencją prasową dpa podniósł, jak wielkie znaczenie ma dla Polski temat niemieckich reparacji wojennych. – Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski – stwierdza. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe