Spowolnienie inflacji w Polsce? Podano, kiedy to może nastąpić

Komisja Europejska szacuje, że inflacja w Polsce spowolni znacząco w 2024 r. - taki wynik pozostaje zbliżony do projekcji NBP czy rynkowych prognoz - ocenił dla PAP Jakub Rybacki, analityk PIE. Dodał, że prognozy KE co do np. wzrostu PKB w kolejnych latach są nadmiernie pesymistyczne.
 Spowolnienie inflacji w Polsce? Podano, kiedy to może nastąpić
/ pixabay.com

Jak wynika z jesiennych prognoz Komisji Europejskiej, przedstawionych w piątek, wzrost PKB w Polsce w br. wyniesie 4 proc., w 2023 r. spowolni do 0,7 proc., a w 2024 r. sięgnie 2,6 proc. Ponadto według KE inflacja CPI w Polsce na koniec br. ma wynieść 13,3 proc., w 2023 r. 13,8 proc., a w 2024 r. ma spaść do 4,9 proc.

Zdaniem Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Komisja Europejska rysuje stagflacyjny scenariusz dla Polski, a jej analitycy prognozują, że wzrost w kolejnych dwóch latach będzie słaby. "Dodatkowo inflacja w 2023 r. będzie trzecią najwyższą wśród państw Unii Europejskiej" - dodał.

Inflacja w Polsce

Jak zaznaczył Rybacki, Komisja wskazuje, że kryzys energetyczny będzie miał długofalowe konsekwencje dla Polski.

"Komisja prognozuje wzrost w 2024 r. rzędu 2,6 proc. - to zdecydowanie słabszy wynik od potencjału gospodarczego Polski. Szacunki KE są pesymistyczne na tle prognoz rynkowych analityków" - ocenił analityk PIE. Wskazał, że konsensus Focus Economics sugeruje wyniki rzędu 1,2 proc. w 2023 r. oraz 3,3 proc. w 2024 r.

"Analitycy KE wskazują, że tempo wzrostu w 2023 r. znacznie obniży ubytek zapasów – odejmie on 2 pkt proc. od dynamiki wzrostu. Ponadto KE prognozuje mizerny wzrost wydatków publicznych. Obie tezy są w naszej ocenie dyskusyjne" - przekazał.

Dodał, że prognozy KE wskazują na umiarkowane tempo wzrostu wydatków gospodarstw domowych oraz inwestycji - KE spodziewa się wzrostu obydwu w okolicach 2,5 proc.

Rybacki zaznaczył, że według KE w Polsce inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, mimo znaczącego spowolnienia gospodarczego. "Szacuje, że w 2023 r. przyspieszy ona z 13,3 do 13,8 proc. Prognozy zakładają jednak całkowitą rezygnację z tarcz antyinflacyjnych na początku stycznia oraz duże podwyżki taryf na gaz" - podkreślił analityk PIE.

W jego opinii, obydwa założenia "są raczej błędne – modyfikacje tarcz wciąż są negocjowane, a rząd zapowiada determinację do utrzymania niskiego wzrostu rachunków".

Jak zauważa analityk, KE szacuje, że inflacja spowolni znacząco w 2024 r. "Taki wynik pozostaje zbliżony do projekcji NBP czy rynkowych prognoz" - dodał.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny, który m.in. przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

O przeszłości trzeba myśleć. Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej Wiadomości
"O przeszłości trzeba myśleć". Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej

Do wymiany zdań na antenie Telewizji Polskiej doszło między Piotrem Mullerem z Prawa i Sprawiedliwości i Wandą Nowicką z Lewicy. Różnica zdań między politykami dotyczyła zarzutu o prorosyjskość rządów PO-PSL.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe