Dyplomatyczne zbliżenie? Olaf Scholz o wojennych działaniach Putina

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest zdania, że dyplomatyczne zakończenie wojny na Ukrainie jest obecnie niemożliwe. "Wszyscy chcemy, żeby ta wojna się skończyła i żeby pokój był możliwy" - mówił Scholz w piątek w Lipsku. Jednak działania wojenne Putina uniemożliwiają jakiekolwiek zbliżenie dyplomatyczne - zaznaczył.
Olaf Scholz Dyplomatyczne zbliżenie? Olaf Scholz o wojennych działaniach Putina
Olaf Scholz / PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Zakończenie wojny było tematem "wszystkich rozmów, jakie do tej pory przeprowadziłem z prezydentem Rosji, i nie pozwoliłem, by jakakolwiek krytyka powstrzymała mnie od tego, że w pewnych odstępach czasu rozmawiam przez telefon z prezydentem Rosji – często bardzo długo" - mówił Scholz podczas wydarzenia zorganizowanego w piątek wieczorem przez sieć redakcyjną RND w Lipsku. Dodał, że rozmawiał również ze stroną ukraińską.

Wojenne działania Putina

Jednak działania wojenne Putina uniemożliwiają jakiekolwiek podejście dyplomatyczne - zaznaczył niemiecki kanclerz. "Tą morderczą wojną, której obecnie doświadczamy" Putin "uniemożliwił wszystko to, o czym wcześniej rozmawiano" - podkreślił Scholz.

Jednocześnie po raz kolejny wypowiedział się przeciwko zawieszeniu broni na warunkach rosyjskich, "nie będzie narzuconego pokoju, ale będzie musiało być inne porozumienie". Szef niemieckiego rządu przekazał, że "nieustannie pracuje z wieloma innymi (przywódcami)", aby Rosja to zrozumiała, ponieważ jest to podstawa udanych rozmów pokojowych.­­­

Scholz przyznał też, że nadal regularnie korzysta z porad swojej poprzedniczki na urzędzie Angeli Merkel. Przede wszystkim znamy się od dawna i zawsze dobrze współpracowaliśmy, mimo że jesteśmy w różnych partiach, i tak się dzieje nadal - powiedział. Uzupełnił, że konsultuje się też z wieloma innymi osobami, również bardzo odległymi od rządzących partii.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe