Dziś VI Światowy Dzień Ubogich. Ciekawa historia tego, skąd obchody te wzięły się w Kościele

Dziś obchodzimy VI Światowy Dzień Ubogich ustanowiony w Kościele przez papieża Franciszka. Jest obchodzony zawsze w 33. Niedzielę Zwykłą.
zdjęcie poglądowe Dziś VI Światowy Dzień Ubogich. Ciekawa historia tego, skąd obchody te wzięły się w Kościele
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/jennyfriedrichs

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka na 33. Niedzielę Zwykłą w liście „Misericordia et Misera”, wydanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, w listopadzie 2016 roku.

Tegoroczne, szóste już obchody Dnia Ubogich, celebrowane są pod hasłem „Chrystus dla was stał się ubogim” (2 Kor 8, 9).

Kard. Konrad Krajewski, świadek ustanowienia tego dnia, opowiedział Radiu Watykańskiemu o okolicznościach powstania tej inicjatywy.

- Ojciec Święty podczas Jubileuszu Miłosierdzia, wychodząc z zakrystii w czasie jednej z celebr tego jubileuszu, usłyszał od ludzi, a dlaczego nie ma dnia ubogiego, jest dzień misjonarzy, jest dzień lekarzy, jest dzień windziarzy i jeszcze nie wiem kogo - relacjonuje papieski jałmużnik.

- Ojciec Święty mówił potem, kiedy się spotkaliśmy, że całą Mszę Świętą nosił to w sercu, jak to jest w ogóle możliwe, że przez cały rok nie doszedł do tego, że najważniejszy jest dzień ubogiego i pod koniec tej Mszy Świętej, nie radząc się nikogo, pełen Ducha Świętego powiedział, że w każdą drugą niedzielę listopada będzie obchodzony Dzień Ubogich - wspomina hierarcha.

- Wtedy spojrzał na mnie, gdzie siedziałem wśród koncelebransów i zobaczył moje zdziwienie, bo wcześniej rozmawialiśmy i nikt nie miał takiego pomysłu, żeby to były coroczne obchody. Potem po Mszy świętej mówił: ale byłeś zdziwiony. Tak działa Duch Święty, że jesteśmy zdziwieni, a potem okazuje się, że to jest najważniejsze - stwierdził kard. Krajewski.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va, maj / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe