Zbigniew Ziobro: Japonia postawiła na węgiel. A Polska tym się różni od Japonii, że stoi na węglu

– Polska tym się różni od Japonii, że jesteśmy w kraju, który stoi na węglu, że mamy gigantyczne złoża tego węgla i nie musimy od nikogo kupować – stwierdził w poniedziałek w Katowicach minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro: Japonia postawiła na węgiel. A Polska tym się różni od Japonii, że stoi na węglu
Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej / fot. PAP/Tomasz Wiktor

Szef resortu sprawiedliwości podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pod kopalnią Wujek stwierdził, że górnictwo i energetyka oparta na węglu może być ekologiczna i nowoczesna. Jako przykład podał ostatnie inwestycje w elektrownie węglowe w Japonii.

– Polska tym się różni od Japonii, że jesteśmy w kraju, który stoi na węglu, że mamy gigantyczne złoża tego węgla i nie musimy od nikogo kupować – powiedział Ziobro.

– Musieliśmy kupować w tym roku tylko dlatego, że realizujemy nierozumną, ideologiczną politykę Unii Europejskiej, która była tak naprawdę polityką realizującą porozumienie Putina z panią Merkel, a wcześniej ze Schroederem tak naprawdę; Putina i Moskwy z Berlinem. Bo chodziło o to, by zamienić węgiel na gaz – dodał.

„Bajki dla dzieci” i „deal Putina”Zdaniem Ziobry kryzysu energetycznego nie rozwiąże inwestycja w odnawialne źródła energii takie jak wiatraki czy fotowoltaika. Takie podejście nazwał „bajkami dla dzieci”. Podkreślił również, że projekty takie jak Nord Stream 1 i Nord Stream 2 wiązały się z pakietem klimatycznym, który m.in. miał zlikwidować energetykę węglową, a co za tym idzie polskie górnictwo.

– Jak nie ma atomu, jak nie ma węgla, trzeba włączać gazówki i na tym polegał deal Putina (…). Ten program w największym stopniu uderzał w Polskę, w jej rozwój, w jej przewagę rozwoju, też w Śląsk – powiedział minister sprawiedliwości.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham: Wyszły na jaw „metody wychowawcze Karola III. „Zmuszał Williama i Harry'ego do jednego” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Wyszły na jaw „metody" wychowawcze Karola III. „Zmuszał Williama i Harry'ego do jednego”

Wszystko wskazuje na to, że król Karol III bardzo rygorystycznie podchodził do wychowania swoich synów – księcia Williama i księcia Harry'ego. Chłopcy w dzieciństwie musieli podporządkowywać się surowemu podejściu ojca w różnych aspektach. Jednym z nich był... ubiór.

[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. „Najlepszy wynik od wielu miesięcy” Wiadomości
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. „Najlepszy wynik od wielu miesięcy”

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów – wynika z najnowszego badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?” Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?”

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe