Przystanek Historia IPN we Wrocławiu otrzymał imię Kornela Morawieckiego

Centrum Edukacyjne Przystanek Historia IPN Wrocław przy ul. Jana Długosza 48 otrzymało dziś imię Kornela Morawieckiego. Została także odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej.
 Przystanek Historia IPN we Wrocławiu otrzymał imię Kornela Morawieckiego
/ fot. IPN

W uroczystości wzięli udział m.in.: metropolita wrocławski abp Józef Kupny oraz pani Jadwiga Morawiecka – żona założyciela „Solidarności Walczącej” wraz z rodziną. List od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda dolnośląski.

Podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powiedział:

- Dzisiaj w XXI wieku wszyscy jesteśmy już przekonani, że system komunistyczny był złem absolutnym. Był złem, które rodziło się w drugiej połowie XIX wieku i już w swojej teorii miało eksterminację, śmierć, spustoszenie, kłamstwo, pogardę i propagandę. Kornel Morawiecki z tym złem absolutnym, tym złem komunistycznym, walczył przez całe swoje zawodowe i dorosłe życie. Walczył z królestwem kłamstwa i nienawiści, z królestwem śmierci, z systemem komunistycznym, który swój dom znalazł niestety po roku 1945 także w Polsce. (…) Także gdy w roku 1982 zebrał najdzielniejszych z dzielnych i stworzył „Solidarność Walczącą”, tworząc jej podstawę programową, solidarną Rzeczpospolitą – tę, która była tak ważna dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dr Nawrocki podkreślił też niezłomną postawę Kornela Morawieckiego w momencie transformacji ustrojowej:

- (…) wiedział, że ze złem nie można iść na kompromisy, bo to doprowadzi jego ojczyznę do chaosu, do niebezpieczeństwa, a na całym świecie system komunistyczny, któremu da się kolejną szansę będzie prowadził do dalszego spustoszenia i zła.

Przenieś się na Szybowcową'87

Jednym z elementów uroczystości była prezentacja aplikacji VR „Szybowcowa ‘87”. Nazwa aplikacji odwołuje się do adresu lokalu konspiracyjnego na wrocławskim Gądowie, oddanego na potrzeby „Solidarności Walczącej” przez Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzistę świata w pływaniu na 100 m, olimpijczyka i srebrnego medalistę Mistrzostw Europy. Oddając swoje mieszkanie na potrzeby konspiracyjnej drukarni, zamieszkał w malutkiej kawalerce w bloku przy ul. Drukarskiej.

To w mieszkaniu przy ul. Szybowcowej powstawały druki drugiego obiegu, które podtrzymywały ducha narodu w walce o wolność. Jedną z najważniejszych postaci tego okresu jest Barbara Sarapuk, zwana „królową podziemnego druku”. To ona założyła i koordynowała pracę sieci drukarń „SW”, bez reszty poświęcając się działalności konspiracyjnej. Numer ‘87 odwołuje się do krytycznego roku 1987 r., kiedy został aresztowany Kornel Morawiecki, przewodniczący „Solidarności Walczącej”. Mimo tego „SW” nie zaprzestała swojej działalności.

Aplikacja przenosi nas w czasie do końcówki lat 80. XX wieku. Dzięki najnowszym zastosowaniom możemy całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy zyskują możliwość swobodnego poruszania się po mieszkaniu i eksploracji przestrzeni, w której była drukowana podziemna prasa i inne materiały kolportowane przez członków „Solidarności Walczącej”. Wśród interaktywnych obiektów do dyspozycji użytkownika są m.in. :

- radio Julia, z możliwością kalibracji do przechwycenia komunikatów SB;
- telewizor wyświetlający odcinek Dziennika Telewizyjnego;
- ramka drukarska wraz z innym używanymi do druku rekwizytami.

W konspiracyjnej drukarni użytkownicy znajdą wiele autentycznych materiałów poligraficznych wytworzonych przez „Solidarność Walczącą” – jest to możliwe dzięki przeniesieniu ich do świata cyfrowego na podstawie oryginałów dokumentów, znajdujących się w zbiorach IPN.

„Szybowcowa ‘87” została opracowana przez Biura Nowych Technologii IPN. Za produkcję i jakość wykonanej aplikacji VR odpowiada firma Pictureworks, specjalizująca się w produkcji aplikacji w technologii wirtualnej rzeczywistości od 2016 roku, posiadająca wśród swoich klientów znane polskie instytucje naukowe i kulturalne.

Obecnie aplikacji można używać dzięki specjalnym goglom wirtualnej rzeczywistości (OculusRift S). Docelowo będzie dostępna za darmo m.in. on-line poprzez portal Steam.

O godz. 18.00 w Operze Wrocławskiej odbyła się projekcja filmu „Solidarność Walcząca to takie moje życie wieczne… Wspomnienia o Kornelu Morawieckim” oraz koncert „…w drodze” z cyklu Artyści Andersa. Widowisko słowno-muzyczne jest hołdem złożonym życiu i twórczości legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza, którzy wraz z gen. Władysławem Andersem opuścili „nieludzką ziemię”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe