Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął decyzję

Król Karol III nie zdecydował się na poszerzenie składu Rady Stanu. Jeszcze niedawno brytyjskie media były wręcz pewne, że monarcha podejmie właśnie taką decyzję.
Król Karol II Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął decyzję
Król Karol II / Wikimedia Commons / Dan Marsh / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.

Król Karol III objął brytyjski tron zaledwie 2 miesiące temu. W tym czasie zdążył już podjąć kilka zaskakujących decyzji. Przykład? Zamiast Pałacu Buckingham na swoją oficjalną siedzibę wybrał dotychczasowe miejsce zamieszkania, Clarence House.

Sensacja w Pałacu Buckingham

Tymczasem król podjął decyzję, która dla brytyjskich mediów jest niemałą sensacją. Chodzi o skład Rady Stanu. Jak wyjaśnia Pomponik.pl, „w jej skład wchodzą tradycyjnie najbliżsi monarsze członkowie rodziny królewskiej, pod warunkiem ukończenia 21 lat”. 

W ostatnim okresie panowania królowej Elżbiety II w składzie Rady Stanu pozostali: najstarszy syn, Karol, jego następca, książę William, jego brat książę Harry i młodszy brat Karola, książę Andrzej. Po wstąpieniu na tron Karola III do Rady Stanu dołączyła królowa małżonka Camilla i starsza córka księcia Andrzeja, księżniczka Beatrycze.

Tabloid przypomina, że „w Izbie Lordów pojawiły się wątpliwości dotyczące składu Rady Stanu, a konkretnie obecności w niej skompromitowanego księcia Andrzeja oraz księcia Harry’ego”. Brytyjskie media były niemal pewne, że nowy król nie zdecyduje się na krok przeciwko bratu ani synowi. Tymczasem decyzję o usunięciu z Rady Stanu księcia Andrzeja i księcia Harry’ego można już uznać za oficjalną, bo do Izby Lordów wpłynęło już pismo w tej sprawie. 

W piśmie monarcha wyjaśnia, że byłby „najbardziej zadowolony”, gdyby w składzie Rady Stanu, obok królowej małżonki, księcia Williama i księżniczki Beatrycze, znaleźli się: najmłodszy brat króla, Edward, hrabia Wessex, oraz jedyna siostra księżniczka Anna. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Putin zaskoczony? Jego cele się zmieniły Wiadomości
Putin zaskoczony? "Jego cele się zmieniły"

Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe