Moskwa: Powstaną prywatne firmy wojskowe pod patronatem Cerkwi?

Rosyjski Kościół Prawosławny zapowiedział utworzenie prawosławnej prywatnej firmy wojskowej „Krzyż św. Andrzeja”, która ma wspierać regularne oddziały rosyjskie w walkach na Ukrainie. Przedstawiciele wspólnoty soborowej św. Mikołaja w Kronsztadzie w Federacji Rosyjskiej zapowiedzieli utworzenie batalionów z wyłącznie prawosławnymi najemnikami – poinformował na Telegramie rosyjski kanał Mash, powołując się na przedstawicieli miejscowej diecezji.
Plac Czerwony Moskwa: Powstaną prywatne firmy wojskowe pod patronatem Cerkwi?
Plac Czerwony / pixabay.com/Vladvictoria

Bataliony będą nosiły nazwę „Krzyż św. Andrzeja”. Żołnierze mają być przeszkoleni i wysłani do walki na Ukrainie. Prawosławni najemnicy będą walczyć „pod sztandarem” Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i dołączą do oddziałów armii rosyjskiej.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna otwarcie popiera zbrojną agresję na Ukrainie. Głowa Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl, przekonuje wiernych, że śmierć na wojnie na Ukrainie „zmyje” wszystkie ich grzechy. A prawosławni księża w cerkwiach proponują ludziom sposób na wyjście z kłopotów finansowych – wstąpienie do wojska.

Cyryl stwierdził niedawno, że Rosję „chcą zetrzeć z powierzchni ziemi”. Dlatego – przekonywał – obywatele Federacji Rosyjskiej powinni modlić się za Władimira Putina.

Cerkiew proponuje obecnie wiernym mieszankę patriotyzmu, wiary i nacjonalizmu. Wiele jednostek, także składających się z poborowych, przed wyjazdem w rejon operacji jest błogosławionych przez duchownych, co jest gestem mającym "uświęcić" misję wobec wroga.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu swoją odpowiedź na tezy Cyryla I opublikował prawosławny teologiczny Instytut św. Sergiusza w Paryżu, działający pod auspicjami Patriarchatu Moskiewskiego, wykazując patriarsze teologiczne błędy.

"Człowiek nie jest stworzony do zabijania drugiego człowieka, ale do tego, by żył, aby mógł w Chrystusie mieć dostęp do życia wiecznego, które jest jego powołaniem. Wojna, która nie tylko zabija ludzi, ale prowadzi do okrucieństw, zabijania nie tylko żołnierzy, ale także niewinnych cywilów wziętych jako zakładników, jest jedną z najgorszych plag, jakie ludzkość może poznać. Jako taka nigdy nie jest ani sprawiedliwa, ani święta" - pisała Rada Pedagogiczna Instytutu.

"Odpuszczenie grzechów nie polega na mechanicznej kompensacji między grzechami a „chwalebnymi czynami”; jest to tajemnica, która należy tylko do miłosierdzia Boga Stwórcy" - podkreślono.

st (KAI/belsat.eu) / Moskwa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Putin zaskoczony? Jego cele się zmieniły Wiadomości
Putin zaskoczony? "Jego cele się zmieniły"

Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe