Biskupi na rekolekcjach: Żeby mieć moralne prawo wymagania od innych, trzeba od siebie wymagać

„Żeby mieć moralne prawo wymagania od innych, trzeba od siebie wymagać, nawracając się” – przyznają polscy biskupi uczestniczący na Jasnej Górze w rekolekcjach. To trzeci dzień ich ćwiczeń duchowych, którym towarzyszy refleksja nad posługą św. Piotra. Środa jest dniem spowiedzi i szczególnej refleksji nad realizacją pasterskiego powołania służby Bogu i ludziom.
Bp Jan Wątroba Biskupi na rekolekcjach: Żeby mieć moralne prawo wymagania od innych, trzeba od siebie wymagać
Bp Jan Wątroba / YT print screen/Studio TV Niedziela

- Rekolekcje zawsze mają podwójny cel: obudzenie relacji do Pana Boga i poprowadzenie nas w relacjach z tymi, z którymi jesteśmy odpowiedzialni za różne sprawy w świecie i Kościele - twierdzi bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec. On bardzo ceni sobie też czas rozmów z innymi biskupami. - Jestem młodym biskupem, wyświęconym w 2020 r. i jestem bardzo otwarty na wskazówki, uwagi innych biskupów, jak pełnić tę swoją niełatwą posługę w dzisiejszym świecie. Ten wymiar relacyjny jest dla mnie bardzo ważny - powiedział biskup. Z uśmiechem podkreśla też, że kiedyś ktoś powiedział, że biskup składa się z duszy, ciała i z kalendarza. - Kiedyś myślałem, że to jest lekka przesada, że ciało i dusza wystarczą, ale teraz widzę, ile jest tych rozmaitych zajęć, rekolekcje to stop-klatka, kilka dni po to, by zatopić się w najważniejszej relacji, mojej do Jezusa - twierdzi.

- Tu jest płaszcz Maryi, tutaj człowiek czuje się bezpieczniej, choć nigdy nie możemy tracić poczucia odwagi, jaka powinna towarzyszyć każdemu biskupowi i kapłanowi - powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu nazywa rekolekcje „odkurzeniem życia duchowego”. - To jest czymś bardzo pożytecznym, bo taki tryb życia, jaki prowadzimy, czyli bezpośredni bieg każdego dnia do różnych czynności, w różnych kierunkach, pokazuje, że by wrócić do pewnej równowagi duchowej, potrzeba zatrzymania się, „takiego naoliwienia, by móc dalej jechać” - powiedział abp Gądecki.

- Te rekolekcje to też modlitwa za papieża, Piotra naszych czasów i o jedność Kościoła - podkreśla bp Jan Wątroba. Ordynariusz rzeszowski zauważa, że „wszyscy potrzebujemy skały, na której możemy się oprzeć, i to jest funkcja Piotra. W każdej epoce, w każdym pokoleniu, Piotr powinien być punktem odniesienia i umocnienia”. Bp Wątroba przypomina, że modlitwa o jedność jest prośbą samego Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, który wiedział, czym jest rozbicie, brak jedności i nieustanne skłócanie.

Dla biskupa rzeszowskiego rekolekcje nie są tylko dla nawrócenia, umocnienia, uświęcenia, tych którzy w nich uczestniczą, ale są Bożym darem, a każdy dar jest dla budowania wspólnoty. - Tak uczył św. Paweł o charyzmatach, więc jeśli otrzymujemy dar powołania i wezwania do szczególnej troski pasterskiej, to wiemy, że to jest dla zbudowania innych, dla umocnienia, dla towarzyszenia w drodze - zauważa bp Wątroba, ale dodaje, że by móc dawać drugim, trzeba samemu mieć, „żeby mieć moralne prawo wymagania od innych, trzeba od siebie wymagać, nawracając się”

- Jesteśmy w sercu Kościoła w Polsce, pod sercem Matki, która jest troskliwa i widzi wszystkie nasze potrzeby. Tu jest Jej dom i tu zawsze przybywamy z radością - zauważa bp Artur Miziński. Sekretarz Episkopatu podkreśla, że troskliwa opieka Maryi jest szczególnie ważna dla pasterzy, którym została powierzona troska o dusze i zbawienie innych. - Po prostu cieszymy się, że jesteśmy tutaj co roku, to wyjątkowe miejsce i wyjątkowy czas dla nas i naszej posługi, umocnienia w służbie braciom w Kościele - dodaje.

Odnosząc się do tematu dni skupienia o wierze i powołaniu apostoła Piotra, bp Miziński zaznaczył, że skupia on uwagę na posłudze tego, który jest zasadą jedności i Kościoła, Piotra i jego następców, a więc jedności Kościoła, która wyraża się we wspólnocie z tym, który dziś jest naszym Piotrem - papieżem Franciszkiem, z nami jako kolegium apostolskim zarówno w odpowiedzialności, jak i w drodze z wiernymi, w trosce o nich, w myśl zasady nie zbawi się kapłan, bez tych, którzy zostali mu powierzeni.

Dni skupienia Konferencji Episkopatu Polski prowadzi ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Odbywają się pod hasłem: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Potrwają do jutra. Tradycyjnie zakończy je modlitwa za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce z przywoływaniem niektórych nazwisk polskich biskupów. Mszę św. wieńczącą jasnogórskie rekolekcje celebrować ma o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej Prymas abp Wojciech Polak.

it / Jasna Góra


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że "cywilizowany świat go nie potrzebuje".

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Wiadomości
Przesyłki kurierskie czy paczki pocztowe – które rozwiązanie jest lepsze? Poznaj ich zalety i wady!

Od wielu lat w Polsce kwitnie branża sprzedaży internetowej. Do jej wzrostu w ostatnim czasie przyczyniła się pandemia koronawirsua oraz wprowadzane ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych. Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością. W naszym artykule podpowiadamy, co wybrać, jeżeli chodzi o wysyłkę zamówień – paczki kurierskie czy jednak paczki pocztowe?

Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO] Wiadomości
Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie brakowało burzliwych emocji. Polityk KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów oraz uzupełnienie porządku obrad. Chodzi o informacje ministra obrony narodowej w sprawie przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe