"Rosnąca świecka nietolerancja"; "alarmująca liczba" negatywnych stereotypów. Raport o przestępstwach z nienawiści wobec chrześcijan

Wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC) w ubiegłym roku udokumentowało w dziewiętnastu państwach ponad pięćset przypadków przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan i instytucji chrześcijańskich.
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Chikilino

Według raportu w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku w Europie zamordowano czterech chrześcijan. Dokument odnotowuje również czternaście ataków fizycznych. "Ze względu na ogólne zaniżanie liczby przestępstw z nienawiści, możemy założyć, że rzeczywista liczba przypadków jest znacznie wyższa" - czytamy w raporcie. Dane te uzupełnia również coroczne sprawozdanie Biura Praw Człowieka ODIHR Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) dotyczące danych o przestępstwach z nienawiści, które zostanie opublikowane zostanie niebawem.

Oprócz przestępstw z nienawiści, takich jak wandalizm, kradzieże czy podpalenia, OIDAC stwierdza, że zarejestrowało również "alarmującą liczbę" negatywnych stereotypów, rzekomych uzasadnień dla przemocy lub bezpośrednich obelg wobec chrześcijan lub wyznań chrześcijańskich ze strony osób publicznych, w tym polityków lub dziennikarzy. Obserwatorium w szczególności zauważa "niepokojący trend, w którym społeczeństwo wydaje się być obojętne na uwłaczające wypowiedzi i nieprawdziwe przedstawienia chrześcijan, zwłaszcza w porównaniu z innymi grupami religijnymi lub grupami tożsamościowymi".

"Rosnąca świecka nietolerancja" ma negatywny wpływ na wolność religijną chrześcijan - ostrzega Obserwatorium. Jednym z głównych zjawisk nietolerancji jest autocenzura chrześcijan w sferze publicznej, na platformach medialnych, ale także w sferze prywatnej czy w miejscu pracy.

Celem Obserwatorium jest "analiza źródeł nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan oraz identyfikacja czynników napędzających nietolerancję w naszym społeczeństwie" - wyjaśniła dyrektor wykonawczy OIDAC Europe Madeleine Enzlberger. Dlatego w sprawozdaniu omówiono również m.in. dyskryminację w postaci problematycznego ustawodawstwa na poziomie krajowym lub międzynarodowym, czy też poprzez brak kompetencji władz w zakresie rozpatrywania spraw dotyczących religii i wolności religijnej.

- Podział na chrześcijan i grupy świeckie jest często napędzany przez media i politykę - ostrzegła Enzlberger.

- Tolerancja i szacunek powinny dotyczyć w równym stopniu wszystkich grup społecznych i podlegać ochronie. Dlatego podkreślamy znaczenie wolności religijnej, nie tylko dla chrześcijan na całym świecie, ale także dla osób niewierzących – zaznaczyła dyrektor wykonawczy OIDAC.

tom (KAI) / Wiedeń, red. adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe