W Watykanie zaskoczenie. Nieznany świecki katecheta sekretarzem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia

Papież Franciszek mianował 38-letniego Brazylijczyka Gleisona De Paula Souzę sekretarzem jednego z największych urzędów Kurii Rzymskiej. Nowy "numer dwa" Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia ma wykształcenie teologiczne i filozoficzne. W przeszłości był seminarzystą w zgromadzeniu księży orionistów. Obecnie jest mężem, ojcem i najmłodszym sekretarzem w Kurii Rzymskiej.
Bazylika św. Piotra W Watykanie zaskoczenie. Nieznany świecki katecheta sekretarzem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia
Bazylika św. Piotra / pixabay.com/sosinda

Gleison De Paula Souza urodził się w 1984 r. w brazylijskim stanie Minas Gerais. W latach 2005 - 2016 odbywał formację zakonną i przygotowywał się do kapłaństwa zgromadzeniu ksieży orionistów, z którego wystąpił przed święceniami kapłańskimi. W tym czasie uzyskał licencjat z teologii na Uniwersytecie Salezjańskim (2015 r.), a następnie ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Salentyńskim w Lecce. Jest żonaty, ma dwie córki. Jak informuje Stolica Apostolska za pośrednictwem biuletynu Biura Prasowego, w którym opublikowano nominację, De Paula Souza, pracował dotychczas jako nauczyciel religii w liceum we włoskiej miejscowości Galatina w prowincji Lecce. 

W 2014 r. media obiegło jego świadectwo, gdy - jako seminarzysta, mierzący się z wątpliwościami, dotyczącymi powołania - napisał list do papieża Franciszka, na który Ojciec Święty odpowiedział telefonicznie, zapraszając młodego alumna na osobistą rozmowę w Domu św. Marty. Jak wspominał De Paula Souza we wspomnieniu opublikowanym na stronie internetowej orionistów, podczas tego spotkania papież "dodał mu odwagi i po ojcowsku dał wiele dobrych rad", a także wyspowiadał go i przyjął na krótkiej audiencji jego współbraci, ponieważ De Paula Souza chciał podzielić się przywilejem spotkania z Ojcem Świętym także z nimi. 

Nominacja 38-letniego świeckiego sekretarza, nie mającego doświadczenia pracy w Kurii Rzymskiej jest zaskakujące dla watykańskiego środowiska. Poprzednim sekretarzem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, którą kieruje papieski kamerling kard. Kevin Farrell, był ks. Alexandre Awi Mello, również Brazylijczyk, należący do Instytutu Szensztackiego i pełniący w obecnie funkcję przełożonego generalnego. Podsekretarzami w tejże dykasterii są prof. Gabriella Gambino, bioetyk, współpracująca z dawną Papieską Radą ds. Świeckich od 2013 r. oraz dr Linda Ghisoni, kanonistka, związana z Kurią Rzymską od 2003 r. 

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia powstała w 2016 r. z połączenia dawnych Papieskiej Rady ds. Świeckich i Papieskiej Rady ds. Rodziny. W jej kompetencjach znajduje się m.in. organizacja Światowych Dni Młodzieży, Światowego Spotkania Rodzin, Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, aprobowanie statutów ruchów i stowarzyszeń kościelnych, a także współpraca z Kościołami lokalnymi w tematyce dotyczącej m.in. duszpasterstwa świeckich, sportowców i osób niepełnosprawnych.

azr (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Miedwiediew: Cóż, niech tak będzie. Śmierć Niemca jest dobra dla Rosjanina Wiadomości
Miedwiediew: Cóż, niech tak będzie. Śmierć Niemca jest dobra dla Rosjanina

Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do decyzji o wprowadzeniu limitu cenowego na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę. "Cóż, niech tak będzie. Śmierć Niemca jest dobra dla Rosjanina" - stwierdził polityk.

Poszło o miliony? Nieoficjalnie: Awantura między Robertem Lewandowskim, a Czesławem Michniewiczem Wiadomości
Poszło o miliony? Nieoficjalnie: Awantura między Robertem Lewandowskim, a Czesławem Michniewiczem

Przegląd Sportowy informuje, że Robert Lewandowski jest w konflikcie z Czesławem Michniewiczem. Mieli poróżnić się w kwestii podziału wielomilionowej premii za awans w Katarze.

Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa! Wiadomości
Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!

Ukraiński portal Defense Express informuje, że państwowy koncern Ukroboronprom przeprowadził szereg udanych testów ukraińskiego drona bojowego o zasięgu rażenia nawet tysiąca kilometrów.

Nie żyje dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie Wiadomości
Nie żyje dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie

Media obiegła informacja o śmierci dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Międzynarodowym na ukraińskim froncie. O szczegółach poinformował Mateusz Lachowski - korespondent Polsat News. Jeden ze zmarłych mężczyzn to Janusz Szeremeta ps. "Kozak".

Już myślałam, że TVN zmądrzał. Burza po występie Małgorzaty Rozenek Wiadomości
"Już myślałam, że TVN zmądrzał." Burza po występie Małgorzaty Rozenek

Kolejny odcinek "Dzień Dobry TVN" z udziałem Małgorzaty Rozenek i... kolejna burza w sieci. Niestety, ale to nie jest łatwy czas dla celebrytki.

Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz Wiadomości
Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz

Niemiecki koncern gazowy RWE wszczął procedurę arbitrażu przeciw Gazpromowi w związku z niedostarczeniem przez rosyjskiego giganta zamówionego gazu - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Handelsblatt", powołując się na rzecznika firmy.

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd Wiadomości
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd

Jeśli chodzi o bojkot głosowania w Sejmie nad projektem uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, mogę powiedzieć tylko, że zdanie parlamentu wyraża się poprzez głosowanie, a nie poprzez brak udziału w nim - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty Wiadomości
„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty

Były prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński opublikował na Facebooku obszerny wpis, w którym odniósł się do stawianych mu zarzutów dot. molestowania i napaści seksualnych. 

Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone Wiadomości
Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone

Dla Polaków mistrzostwa świata w Katarze już się zakończyły. Wszystko za sprawą przegranego meczu z Francją (1:3). Nasi piłkarze rozpoczęli pierwsze powroty do kraju. Okazuje się, że przed Robertem Lewandowskim najdłuższy odpoczynek, z racji tego, że komisja ligi podtrzymała karę trzech meczów wykluczenia.

Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO] Wiadomości
Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodzi się na wyborczą debatę z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, jeżeli debata odbędzie się na uczciwych warunkach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe