Francuskie historie do sztambucha opozycji

Francuskie historie do sztambucha opozycji

GP  Słuchając obietnic wyborczych PO i Lewicy przypomina mi się historia z udziałem szefa francuskich socjalistów Leona Bluma. Żył w czasach (1872-1950), kiedy politycy sami decydowali o kształcie swoich kampanii, a nie robiły tego za nich sztaby specjalistów. Skądinąd ten trzykrotny premier Francji ostatni raz został szefem rządu w Paryżu, gdy miał…74 lata, co pokazuje, że skazywanie na polityczną emeryturę ludzi po 70-tce jest nie tylko ordynarnym „ejdżyzmem” (od angielskiego "age"– wiek), ale także jest po prostu głupie. Mówię to jako człowiek, który ma wciąż „5” z przodu. Otóż Monsieur Blum napisał odezwę, którą zecer poskładał i przyniósł do ostatecznej korekty, tłumacząc, aby odezwa zmieściła się na jednej stronie, gdzie ją wszyscy przeczytają, musi być krótsza o jedno, jedyne zdanie. Na co Blum zaproponował skreślenie ostatniego zdania odezwy. A brzmiało ono: „Przysięgam, że danych Wam obietnic dotrzymam”. Owe słowa socjalisty Bluma wpisuję do sztambucha dzisiejszej lewicy znad Wisły, Odry, Warty i Bugu. Jednak nie mniej ów cytat pasuje do formacji, której skrót tłumaczony jest przez wielu jako „Puste Obietnice”.
Pozostając we francuskich klimatach, jeszcze jedna historia, którą z kolei dedykuję tabunowi naszych oszalałych antyklerykałów - „osobistych wrogów Pana Boga”. Historię, która przytrafiła się podobnemu im zatwardziałemu wrogowi religii katolickiej i papieża, jednemu z przywódców Rewolucji (Anty)Francuskiej i członkowi Dyrektoriatu, który po obaleniu Robespierre’a rządził Francją w 1795 roku. Otóż Monsieur La Revelliere – Lepeaux chciał stworzyć nową religię na popiołach katolicyzmu. Od najbardziej wpływowego w Dyrektoriacie Paula Barrasa usłyszał: „Namozolisz się nad  zaprowadzeniem tej nowej religii. W jednym tylko widzę możliwość powodzenia: daj się ukrzyżować!”…

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (16.11.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem Wiadomości
Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika „Welt” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech.

Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki Wiadomości
Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe