Nie żyje Jadwiga Kiszczak - Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie

12 listopada zmarła Jadwiga Kiszczak, od 1980 należąca do Solidarności, a od ponad dwudziestu lat zaangażowana w działania Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie. W ostatnim czasie była prezesem tego stowarzyszenia.
 Nie żyje Jadwiga Kiszczak - Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie

Jadwiga Kiszczak urodziła się 15 października 1947 r. w Lublinie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Jako nauczycielka pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej I stopnia w Świdniku, w Szkole Muzycznej st. Podstawowego i Licealnego im. K Lipińskiego w Lublinie, w Szkole Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Od 1980 r. była członkiem „Solidarności”, delegatem na Zjazd Regionalny Sekcji Oświaty oraz delegatem szkół artystycznych na Ogólnopolskie Zjazd tych szkół w Poznaniu i Warszawie w 1981 r.

Od 1982 r. wraz z siostrą Małgorzatą, we współpracy z Seminarium Duchownym w Lublinie i Solidarnością Rodzin, organizowała obozy dla dzieci osób represjonowanych i internowanych – „Wakacje z Bogiem”. Uczestniczyła także w obozach sportowo-obronnych dla młodzieży w Lasach Janowskich.

Zajmowała się kolportażem wydawnictw niezależnych, zorganizowała bibliotekę dla nauczycieli oraz lokal dla drukarzy. Przewoziła matryce biuletynów ze Świdnika do Lublina. Współorganizowała „Jasełka”, które odbywały się w prywatnych domach.

Od 4 września 1982 r. do 12 lipca 1989 r. była rozpracowywana przez Wydz. III WUSW w Lublinie. Dwukrotnie zatrzymywana powyżej 48 godz. przez SB (1986 r. i 1987 r.) po rewizji w mieszkaniu, wzywana na rozmowy ostrzegawcze do prokuratury. „Nieznani sprawcy” włamali się także do jej samochodu.

Po reaktywowaniu „Solidarności” została przewodniczącą Organizacji Zakładowej w Szkole Muzycznej st. Podstawowego I Licealnego w Lublinie.

W latach 1990-2012 wizytatorka Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie na Region Lubelski.

Od 2000 r. aktywnie pracowała w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, w ostatnim czasie jako prezes stowarzyszenia.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP na Uchodźctwie „Za zasługi w działalności niepodległościowej”, Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Prezydenta Lublina, Odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Semper Fidelis Gdańsk, Bene Merendi Civitati Świdnik, Krzyżem Wolności i Solidarności, Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 12 listopada 2022 r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 18 listopada 2022 roku (piątek) o godz. 11.00 w kościele św. Jadwigi w Lublinie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe