Ukraińskie media: Nad Kijowem zestrzelono rosyjski pocisk z atrapą głowicy nuklearnej

Ukraiński portal Defense Express informuje, że w czwartek nad Kijowem zestrzelono rosyjski pocisk typu X-55 z atrapą głowicy nuklearnej.
Rosyjski pocisk X-55 Ukraińskie media: Nad Kijowem zestrzelono rosyjski pocisk z atrapą głowicy nuklearnej
Rosyjski pocisk X-55 / fot. Avaness - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Zdaniem redaktorów świadczy to o tym, że rosyjskie zapasy rakiet manewrujących wyczerpują się do poziomu dla samego Kremla krytycznego.

Do ataku Rosjanie mieli użyć pocisku z „arsenału jądrowego”, ale pozbawionego głowicy bojowej

W czwartek przed południem redaktorzy Defense Express poinformowali, bazując na oficjalnych źródłach, że obrona przeciwlotnicza w Kijowie do godziny 11:00 zestrzeliła co najmniej 4 drony kamikadze typu Shahed i co najmniej dwa pociski manewrujące. 

Redakcja dowiedziała się we własnych źródłach, że jednym z zestrzelonych pocisków manewrujących miał być pocisk X-55, pozbawiony głowicy bojowej. Na jej miejsce „wkręcono” blok, który był imitacją głowicy nuklearnej.

Mówiąc najprościej – do tego uderzenia Orkowie wzięli co najmniej jeden X-55 ze swojego „arsenału jądrowego”, „odkręcili” głowicę nuklearną z tego pocisku i zastąpili go pustym „blokiem” i wystrzelili na Ukrainę. Nie wykluczamy, że wraz z rozwojem wydarzeń pojawi się co najmniej kilka takich pocisków

– czytamy w publikacji.

Rosja do tej pory zwykle używała pocisków X-555 do ataków na Ukrainę. Jest to „niejądrowa” modyfikacja pocisku X-55, przerobiona na głowicę konwencjonalną z „klasycznymi” materiałami wybuchowymi.

Z kolei X-55 to sowiecki pocisk, który został pierwotnie opracowany specjalnie jako nośnik broni jądrowej. Głowice konwencjonalne i nuklearne różnią się jednak strukturalnie. Wydaje się, że Rosjanie byli w stanie usunąć „specjalną głowicę” z X-55, ale nie było konstrukcyjnie możliwości załadowania tam zwykłej głowicy. Dlatego do ataku wykorzystano X-55 z pustym „blokiem”.

Takie działanie może mieć kilka racjonalnych wyjaśnień

Zdaniem redaktorów wojsko Federacji Rosyjskiej, zaangażowane w przygotowanie i wykonanie kolejnego uderzenia, po prostu zrealizowało instrukcje „z góry”, aby zapewnić 17 listopada 2022 r. masowy atak przy użyciu pocisków manewrujących. 

Właśnie dlatego do akcji wszedł X-55 z symulatorem głowicy nuklearnej

– tłumaczą publicyści. Poinformowano, że nawet ta opcja pokazuje, że zapasy rakiet manewrujących w Federacji Rosyjskiej uszczuplają się do poziomu dla Kremla krytycznego. 

Innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że Rosjanie celowo używali X-55 z „pustym” symulatorem głowicy nuklearnej, aby stworzyć efekt przeciążenia naszej obrony przeciwlotniczej

– podsumowuje Defense Express.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe