Nieznani sprawcy uszkodzili synagogę w Berlinie. Niemieckie media alarmują o wzroście przestępstw antysemickich

W dzielnicy Schoeneberg w Berlinie nieznani sprawcy uszkodzili synagogę; ponadto media przypomniały, że kilkanaście godzin wcześniej odkryto ślady po kulach na drzwiach Domu Rabina w Essen. W ostatnich trzech latach w Niemczech bardzo wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim – powiadomił portal telewizji ZDF.
 Nieznani sprawcy uszkodzili synagogę w Berlinie. Niemieckie media alarmują o wzroście przestępstw antysemickich
/ fot. Pixabay / MabelAmber

W nocy z piątku na sobotę nieznane osoby uszkodziły synagogę w dzielnicy Schoeneberg w Berlinie. Według policji pracownik ochrony gminy żydowskiej zgłosił szkodę w sobotę rano.

W strefie wejściowej, która graniczy z drzwiami rabina, skradziono tradycyjną żydowską mezuzę, czyli zawieszany na framudze zamknięty w pojemniku pergamin z fragmentami Tory. Policja znalazła później drewniany pojemnik w śmieciach, ale bez dokumentu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi służba bezpieczeństwa.

Rośnie liczba przestępstw antysemickich

Do incydentu w Berlinie doszło tuż po tym, gdy w piątek rano odkryto ślady po kulach na drzwiach Domu Rabina przy Starej Synagodze w Essen – przypomniała ZDF. W ostrzelanym budynku mieści się instytut historii niemiecko-żydowskiej.

W ostatnich trzech latach w Niemczech gwałtownie wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim. Od 2018 roku niemieckie służby bezpieczeństwa odnotowały znacznie więcej tego typu zdarzeń, niż w latach poprzednich – powiadomił portal.

Najnowsze dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 2021 roku odnotowują w tym względzie wzrost o prawie jedną trzecią w porównaniu z rokiem poprzednim: podczas gdy w 2020 roku doszło do 2351 przestępstw o charakterze antysemickim, rok później było ich 3027.

W tym okresie wzrosła również liczba ataków na synagogi. W 2021 roku Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował 49 ataków w porównaniu z 24 takimi przypadkami rok wcześniej - podkreśliła ZDF.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

Sytuacja jest napięta. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
"Sytuacja jest napięta". Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. "To była akcja na szeroką skalę" - komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe