Wiceminister: „Polska powinna wetować rozwiązania na poziomie UE. Wtedy zostanie wypłacone KPO”

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba był gościem Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus, gdzie skomentował m.in. skomplikowane relacje Polski z Unią Europejską i wciąż niewypłacenie przez KE środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli Wiceminister: „Polska powinna wetować rozwiązania na poziomie UE. Wtedy zostanie wypłacone KPO”
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli / fot. Euro Pictures - Wikipedia CC BY-SA 2.0

Wiceminister klimatu w rozmowie stwierdził, że Polska powinna wetować kolejne rozwiązania na wspólnotowym poziomie. W jego opinii tylko wtedy dojdzie do wypłacenia środków z KPO.

Projekt Solidarnej Polski dotyczący zawieszenia handlu emisjami

Trzeba podchodzić do UE twardo, to są twardziele, którzy negocjują w sposób twardy. Unia to nie jest dobry wujek

– stwierdził Ozdoba. Zapytany o słowa innego polityka Zjednoczonej Prawicy, Ireneusza Zyski, który zwracał uwagę na to, że jednostronne wyjście z polityki klimatycznej nie jest możliwe, odparł:

Rozmawiamy, ale mamy odmienne zdanie. Różnimy się w kontekście praw europejskich. Nie chcę mówić, kto ma rację, a kto nie, bo widzowie doskonale wiedzą, co mówiła Solidarna Polska, a co na przykład mówił obóz, gdzie był pan minister Szymański. Jest podstawa prawna, to nie jest wyprowadzanie z Unii Europejskiej, to jest po prostu Polska racja stanu. Jeżeli patrzymy zero-jedynkowo na działania, które mogą wyprowadzić z UE, to możemy powiedzieć, że embargo nałożone na rosyjski węgiel również jest niezgodne z prawem europejskim

– oznajmił polityk. 

Czy czeka nas blackout tej zimy?

W rozmowie poruszono również temat potencjalnego blackoutu tej zimy. Czy w ciągu najbliższych miesięcy z powodu kryzysu energetycznego może czekać nas niespodziewane wyłączenie prądu? Jacek twierdzi, że nie można go wykluczyć, choć uspokaja, że to mało prawdopodobne. 

W energetyce mamy stan przedzawałowy. (…) Sądzę, że to się nie wydarzy, ale przez lata podejmowano złe, dla bezpieczeństwa systemów energetycznych, decyzje. Na przykład samochody elektryczne, gdyby były ich miliony, mielibyśmy stałe blackouty

– podsumował Jacek Ozdoba.

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w programie Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w programie Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk… Wiadomości
Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk…

Jak wynika z nowego sondażu CBOS, liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda. Drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Okazuje się, że najwięcej ankietowanych nie ma zaufania do Donalda Tuska.

Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL Wiadomości
Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL

– Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007–2015 – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Nie mogę tego dłużej legitymizować”. Aktywista odszedł z młodzieżówki Lewicy. Awantura na Twitterze Wiadomości
„Nie mogę tego dłużej legitymizować”. Aktywista odszedł z młodzieżówki Lewicy. Awantura na Twitterze

„27.11.22. Dzisiaj dobiega końca moja obecność w Młodej Lewicy” – napisał na Twitterze Adam Boch.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe