Kongres MKZZ zakończony!

Nowe władze MKZZ, stanowiska i rezolucje w najbardziej palących kwestiach. Kongres Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych zakończony.
 Kongres MKZZ zakończony!
/ fot. www.ituc-csi.org

Doświadczenie kryzysu we wszystkich regionach świata było jednym z najszerzej omawianych problemów podczas kongresu. Także kryzys wojenny na Ukrainie, po agresji Rosji stał się przedmiotem debaty i rezolucji. Potępiono Rosję jak i Białoruś za jej wsparcie dla działań Rosji. Wezwano agresora do całkowitego wycofania się z terenów Ukrainy. Potępiano również ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną. Kongres odnotował w rezolucji antyzwiązkowe i antyspołeczne działania reżimu Łukaszenki i przyjął z zadowoleniem decyzję o uruchomieniu procedury wynikającej z art. 33 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

W dyskusji podkreślano, że zgodnie z danymi MOP, pracę na Ukrainie straciło już prawie 5 mln ludzi, a według prognoz liczba ta ma wzrosnąć do nawet 7 mln. Zauważano, że pomimo tak drastycznej sytuacji, parlament na Ukrainie przegłosował ustawę, która zabiera pracownikom prawo do rokowań zbiorowych. Ponadto ustawa zakłada konfiskatę nieruchomości związkowych, w których schronienie znalazło około 300 tysięcy przesiedleńców w wyniku trwającej wojny. MKZZ jednoznacznie potępił nowe regulacje i wezwał prezydenta Zełenskiego do odrzucenia jej.

Na kongresie poruszane były również tematy gospodarcze. W raporcie ekonomicznym zaprezentowanym podczas kongresu możemy przeczytać o wielu kryzysach jakie się jednocześnie na siebie nałożyły i o ich niszczących konsekwencjach na całym świecie. W briefingu stwierdzono: "W 2022 roku jesteśmy świadkami spirali spadku gospodarczego, jednocześnie z dynamicznym wzrostem cen towarów i usług, które stanowią podstawowe kosztów utrzymania pracowników". Zaprezentowano też raport działaniach związków zawodowych w rozwiązywaniu konfliktów na całym świecie.

Przyznano również niechlubną nagrodę za najgorszego szefa na świecie. Tym razem wygrał Peter Hebblethwaite, który wyrzucił 786 pracowników na nagraniu poprzez aplikacje Zoom, łamiąc tym samym prawo brytyjskie mówiące o wcześniejszym powiadomieniu i konsultacji. Miejsce drugie zajął znany na całym świece z wyzyskiwania pracowników za minimalne stawki Jeff Bezos z Amazona. Na trzecim miejscu uplasował się Alan Joyce z Quantas.

Na kongresie w Australii odbyły się wybory, w wyniku których nowym sekretarzem generalnym został Luca Visentini zdecydowanie pokonując Kemala Ozkana. Zastępcami Sekretarza Generalnego zostali Eric Mwezi Manzi, Jordania Ureña Lora oraz Owen Tudor. Przewodniczącą MKZZ została Akiko Gono, wiceprzewodniczącymi zaś Cathy Feingold i Antonio Lisboa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III wprowadza nowe reguły Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III wprowadza nowe reguły

Od śmierci królowej Elżbiety. Brytyjskie media kierują swoją uwagę na decyzje podejmowane przez nowego monarchę. W ostatnim czasie pojawia się wiele nowych informacji o tym, jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Pałacu Buckingham.

To będzie piłkarskie piekło. Premier zwrócił się do polskich piłkarzy Wiadomości
"To będzie piłkarskie piekło". Premier zwrócił się do polskich piłkarzy

Premier Mateusz Morawiecki w nowym odcinku swojego podcastu postanowił zwrócić się do piłkarzy reprezentacji Polski przed meczem z Francją.

Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

O przeszłości trzeba myśleć. Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej Wiadomości
"O przeszłości trzeba myśleć". Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej

Do wymiany zdań na antenie Telewizji Polskiej doszło między Piotrem Mullerem z Prawa i Sprawiedliwości i Wandą Nowicką z Lewicy. Różnica zdań między politykami dotyczyła zarzutu o prorosyjskość rządów PO-PSL.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe