Unijny komisarz: "Dyskusja w sprawie KPO Polski trwa. To nie jest szantaż"

Dyskusja w sprawie Krajowego Planu Odbudowy z Polską trwa. To nie jest szantaż – powiedział na posiedzeniu połączonych komisji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. „Czy państwo czekacie na zmianę rządu w Polsce?” – pytał Komisję Europejską europoseł Bogdan Rzońca (PiS)
UE Unijny komisarz:
UE / Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license. / Sébastien PODVIN

W Strasburgu odbyło się połączone posiedzenie komisji budżetowych i gospodarczych PE.

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) z komisji budżetowej PE pytał unijnych komisarzy o polski KPO. „Jesteśmy bardzo rozczarowani tymi negocjacjami. Znaczna cześć społeczeństwa w Polsce (…) uważa, ze Komisja Europejska szantażuje nasz kraj. Takie są oceny, takie są opinie” – powiedział. Zapytał też komisarzy, czy KE przybliża się w negocjacjach z Polską do osiągnięcia celu i czy KE bierze pod uwagę fakt, że do Polski dotarły miliony uchodźców z Ukrainy.

"Dyskusja trwa"

„Czy państwo czekacie na zmianę rządu w Polsce, czy do tych kamieni milowych trzeba dopisać jeden, że jak zmieni się rząd w Polsce, to wtedy Polska te pieniądze otrzyma” – dodał Rzońca.

Gentiloni odpowiedział, że dyskusja w sprawie Krajowego Planu Odbudowy z Polską trwa.

„Rozumiem pana punkt widzenia, ale nie określiłbym jako szantażu faktu, że dyskutujemy na temat regulacji, warunków, celów, kamieni milowych planu, który liczy 35 mld euro” – powiedział.

Głos w debacie zabrał też wiceszef KE, Valdis Dombrovskis.

„Są jasne kamienie milowe i cele, które muszą być wdrożone zanim nastąpi jakakolwiek płatność. Są w tym oczywiście zobowiązania dot. niezależności sądownictwa, wśród nich pociągające za sobą reformę systemu dyscyplinarnego dla sędziów zgodnie z regulacjami prawa UE” – powiedział.

Dombrovskis dodał, że wstępna ocena KE jest taka, że zobowiązania podjęte przez Polskę nie są jeszcze w pełni zrealizowane. Wskazał, że Komisja dokładnie oceni polski wniosek o płatność środków w ramach KPO, kiedy on wpłynie.

„Pełne wdrożenie kamieni milowych rozwiąże ważne sprawy dotyczące systemu dyscyplinarnego, które zostały zidentyfikowane przez TSUE” – powiedział Dombrovskis.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej - 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe