Niemieckie media: Niemcy chętnie przekażą Leopardy Ukrainie. Polskie Leopardy

Ambiwalentny stosunek Niemiec do stron wojny na Ukrainie zachwiał wizerunkiem Niemiec jako „moralnego imperium”. Najwyraźniej jednak niczego to Niemców nie nauczyło.
Czołg Leopard 2A4 Niemieckie media: Niemcy chętnie przekażą Leopardy Ukrainie. Polskie Leopardy
Czołg Leopard 2A4 / Wikipedia Attribution MON

Grupa unijnych polityków udała się na Ukrainę, by rozmawiać na temat planów Ukraińców na najbliższe miesiące.

Anton Hofreiter (Zieloni), który po drodze prowadził rozmowy w Polsce, powiedział FAZ: „Zasugerowałem w Warszawie, aby Polska zaoferowała Ukrainie dziesięć ze swoich ponad 200 czołgów Leopard. Polscy politycy opozycyjni byli temu przychylni, ale urzędnicy rządowi byli bardziej ostrożni. Taka inicjatywa znalazłaby zwolenników i zwiększyła presję na przykład na Berlin, by oddał 50 sztuk”

– czytamy w internetowej wersji „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Żeby Polska, czy jakikolwiek inny kraj użytkujący czołgi Leopard, mogła przekazać jakąkolwiek partię tego uzbrojenia Ukrainie, potrzebna jest zgoda Niemiec jako producenta.

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ

 

Niemieckie czołgi

Od samego początku politycy Ukraińscy błagają Niemców o pomoc i dostawy broni. Przed wojną Ukraina uznawała Niemcy za swojego "strategicznego partnera". Najpierw usłyszeli "że nie warto im pomagać", potem Niemcy miesiącami wysyłali transport słynnych hełmów, potem wybuchła afera z transportem przegniłych poradzieckich systemów przeciwlotniczych "Strieła". Ostatecznie przekazano pewną partię armatohaubic bez części zamiennych i działa przeciwlotnicze "Gepard".

Na ukraińskie prośby o dostawy czołgów Niemcy pozostali głusi. W tym czasie Polska przekazała Ukrainie kilkaset czołgów i wozów opancerzonych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka chwali się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka chwali się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Rząd USA podjął decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Rząd USA podjął decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe